| L1A5V a întrebat:

Bună!
Iau lecitină de aproape o lună. Dacă beau alcool pot sa pățesc ceva? Având în vedere ca le iau pentru memorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Alcoolul in cantitati moderate nu dauneaza memoriei. In plus, s-a studiat efectul lecitinei in ciroza hepatica indusa de consumul excesiv de alcool, in prevenirea (pe cat posibil) afectarii hepatice induse de alcool, reducerea simptomelor abstinentei si a mahmurelii. In Romania, nu stiu, dar in alte tari se foloseste in tratamentul de dezintoxicare.

Pe scurt: nu patesti nimic. Incearca, totusi, sa nu te imbeti.

3 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Bei mult alcool de obicei? laughing

| L1A5V explică (pentru Legion7X):

Nu. Ma refeream la faptul ca merg la o aniversare și as vrea sa beau puțin, dar vreau sa știu dacă pot sa pățesc ceva sau nu.

| Legion7X a răspuns (pentru L1A5V):

Nu știu, dar poți bea sucuri.