| patrik986 a întrebat:

Ieri am alunecat pe gheață și am căzut pe mâna stângă,inițial s-a umflat la încheietura dar dupa aceea sa dezumflat și am avut dureri mari și am și acum, durerile sau accentuat, nu pot deschide nici măcar ușa fara să mă doară un pic. Trebuie să mă duc la medic? Sau își revine în câteva zile? Deoarece stau la țară și primul spital este la 100 km, am aproape 17 ani dacă contează. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Salut.
Chiar daca spitalul e departe cel mai indicat e sa mergi sa-ti faci o radiografie, chiar daca ti-e greu. Mergi mai intai la medicul de familie, daca esti asigurat, ca sa-ti dea o trimitere, iar cu trimiterea mergi la spital si iti face radiografia gratuit. Eventual platesti doar cliseul, o suma modica.
La varsta ta oasele se refac repede, fiind inca in crestere pana la 21 de ani, asa ca daca te doare asa de rau e posibil sa-si fi schimbat pozitia si risti sa se prinda si sa se oseasca asa...si pe urma asa ramai.
Acum o luna si eu am cazut pe gheata si mi-am fracturat umarul. Abia am scapat de ghips...
Bafta, curaj si sanatate!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa mergi

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti o radiografie la privat si mergi la un ortoped pediatru la consult sau, poti merge direct la spital. Cere dupa si o a doua opinie medicala indiferent de recomandarea primului medic.

Important este sa nu amani vizita la medic! Este sanatatea ta la mijloc si mana ta...

| Tobessjd a răspuns:

Cred că ar trebui sa mergi la medic. Daca s-a umflat și te doare e posibil sa fie vreo fractura. Poti sa încerci însă până ajungi la doctor și cu tratamente naturiste.Incearca sa pui și gheață la ea.Te poate ajuta cu durerea.