| anonima188888 a întrebat:

Ieri am dat cu capul de birou când m-am aplecat după un pix. Mă doare doar la atingere ca o vânataie, in rest nu am nimic. E grav? Am citit pe net ca pot sa fac cheag și sa mor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Daca veai cheag de sange pe greier, nu te mai tineau picioarele, erai la podea, sau in spital, intubata.
Stai linistita, nici cutia craniana nu e crapata happy
Mergi la farmacie si cere o punga de ser fiziologic, bag-o asa cum e la congelator.
Scoate-o dupa o ora, infasoar-o intr-un prosop si pune-o pe vanataie. Nu o pune fara prosop.

16 răspunsuri:
| anonima188888 explică (pentru Sonia822):

Mersi! Deci nu am nimic din ce spui? Cam in cât timp o sa treacă, nu e umflat, apropo!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai decît o vînătaie sau un cucui, care va trece in cîteva zile maxim o saptamîna, nu ai cheag deloc, cine a zis asta te a păcalit. Sanatate multă! Însănătosire grabnică, ce varsta ai?

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Nu mori, tine o compresa cu gheata și trece.

| Sonia822 a răspuns (pentru anonima188888):

Pai e in functie de organismul fiecaruia, durerea trece progresiv intr-o sapt, cu siguranta in ziua a 10 a nu o sa mai ai nimic

| Sonia822 a răspuns:

Pana ai punga de la congelator, baga o moneda de 0.5 bani. Scoate-o rece, pune-o acolo, o sa vezi ce bine te simti

| anonima188888 explică (pentru Sonia822):

Ms mult de tot o sa pun o sticla cu apa rece momentan ❤️

| anonima188888 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 13 ani.

| Luca_David_1978 a răspuns:

Daca sangerarea continua la exterior, e o problema. In orice caz, viziteaza un medic radiolog pentru a fi sigur ca nu ai hemoragie interna (foarte putin probabil)

| Sonia822 a răspuns (pentru Luca_David_1978):

Inainte sa scrii asemenea grozavii, e bine gandesti. O hemoragie la cap o face sa intre in coma in cateva secunde de la producerea loviturii. SA GANDESTI. E bine sa gandesti!

| Bizon95 a răspuns:

Asta e o posibilitate oricand, de la orice vanataie insa depinde de niste factori care sunt foarte FOARTE rari si sunt rezultatul unor boli foarte rare

insa presupun ca acum ai o scuza sa tragi chiulul? nu? big grin

| anonima188888 explică (pentru Bizon95):

Nah, la scoala tot mă duc, ca nu îmi place sa stau acasă happy

| Bizon95 a răspuns (pentru anonima188888):

Bv tongue

| Luca_David_1978 a răspuns (pentru Sonia822):

Tocmai am spus ca e putin probabil...

| anonima188888 explică:

Azi parca mă doare mai puțin, dar nu e o diferența semnificativă. Sper sa treacă totuși cât de curând.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Doamne fereste...

| Sonia822 a răspuns:

Nu e probabil deloc laughing dupa cateva zile e in picioare si tasteaza. Ai vazut un parbriz spart la masina? Se crapa tot. Tot asa si la hemoragia la cap, nu se crapa un vas (ala se numeste anevrism) crapa toate si in secunda doi e pe jos si nu se mai scoala niciodata.