| Mikybyby a întrebat:

Buna! Ieri am fost la spital pentru ca de vreo 3 zile aveam o ureche înfundată și mi s-a spus ca am un dop destul de vechi și ca nu poate fi scos fara a fi înmuiat.
Mi-a dat un spray pe care trebuie sa-l iau de 3/4 ori/zi și l-am început de aseară, am dormit cu el in ureche iar azi dimineata m-am trezit cu urechea și mai înfundată.
Este posibil sa fie o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa stai cu lichidul in ureche toata noaptea. Dai cu el in ureche, stai cu urechea in sus putin timp apoi il lasi sa se scurga.

| Mikybyby explică (pentru darrio2007):

Am lăsat o eu aseară sa se scurga dar posibil sa nu fi ieșit toata

| Mikybyby explică (pentru darrio2007):

Asa am făcut dar tot înfundată am urechea și acum. Posibil sa fii intrat spray ul in spatele urechii cum se intampla de-obicei și când mergi la mare și îți intra apa in urechi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mikybyby):

Dureaza cateva zile daca ai grija sa dai mereu cu spray.

| Mikybyby explică (pentru darrio2007):

Multumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mikybyby):

Acel spray contine tot apa de mare.

8 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Stai liniștit! E totul în ordine. Ceara se va înmuia și se depune mai bine însă e mai ușor de aspirat. Nu te alarma; fă-i mai departe la fel și poți chiar dormi pe acea ureche; poate iese singur dopul! Numai bine!

| Mikybyby explică (pentru Caro34):

Multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul meu. Exista anumite spray-uri și prin farmacii pe care poți sa le cumperi, pulverizezi în ureche, lași câteva secunde sa acționeze, apoi scoți apa afara. Urechile trebuie curățate și ele de câteva ori pe săptămână pentru a evita dopurile de ceară. Dacă folosești bețișoare, atunci asta nu te ajuta cu nimic. Chiar ajunge sa împingă ceara și mai în ureche.

Dacă lași apa acolo, te poți trezi cu alte probleme ale urechii cum ar fi otită.