| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna,ieri am observat pe lenjeria mea intima o pata transparenta -maronie si cleioasa,bine inteles nu este de la menstruatie deoarece ar trebui sa vina cam peste o luna, doua(nu este regulat). Inainte de a observa aceasta pata cu o zi in urma ma durut foarte tare cam in zona ovarului drept.Am auzit ca ar putei fi o raceala, fiindca dupa ce am facut baie am mers pe gresie cu picioarele goale.Iar acum aceasta chesti transparenta-maronie tot curge. Oare ar fi vorba despre o raceala?
Daca stiti va rag sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

După ce am PIERDUT timpul căutând prin întrebările tale, am constatat că ai 13-14 anişori şi PRIMA menstră/menarha ţi-a venit în 26 decembrie 2012 - "cadou" de la Moş Crăciunwinking

În această situaţie, aceste dereglări sunt NORMALE, iar scurgerea maronie poate fi "menstruaţia" actuală.

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi - este secreţia vaginală normală.
Totuşi, dacă ( sigur ) este o secreţie maronie, atunci este menstruaţie.

Poate fi vorba şi de o eventuală răceală la ovare ( anexită ), sau alte dereglări hormonale, ori unele afecţiuni - dar, NU cred că este cazul tău.

Deci, NU cred că ai de ce să te îngijorezi!
Şi, NU mai umbla desculţă pe gresie!

Toate cele bune.

| AndreeaNustiu explică:

Nu ma lamureste nimeni?

| SaberSlashS a răspuns:

Du-te la doctor pentru un control.E cel mai bun lucru pe care il poti face.Nu sta niciun medic specialist sa te ajute pe TPU.

| AndreeaNustiu explică (pentru SaberSlashS):

Nu pot merge deoarece eu stau la o vecina findca bunica mea la care stau este in spital.