| anonimadinAlba a întrebat:

Ieri după masa am fost la medic și mi-a făcut extractie de masea de minte(nu era ieșită, mi-a tăiat gingia si etc). Toata noaptea m-a durut partea aceea foarte rău, am luat un antiinflamator si durerea s-a mai ameliorat, dar acum iar ma doare și pe langa îmi e umflat obrazul... ce pot face sa mi se amelioreze? Medicul mi-a spus sa pun comprese cu apa rece, dar alta metoda mai eficienta nu ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic si nu-i indicat sa faci ceva, fiind de altfel foarte normal ceea ce ti se intampla.
Vei putea manca numai supe, piure si chestii moi, pasate, dar caldute, iar la falca poti pune comprese.
Mai poti lua 1 anti-inflamator odata la 8 ore si poti dormii, daca te doare capul sau falca.

| FDJYHRF a răspuns:

Ia calmante asa am facut eu... baga somn