| Adelyna06 a întrebat:

Ieri fratele meu a cazut de pe geam dupa ce a fost impins (de la parter) dar pe iarba. L-a durut foarte rau coloana la inceput, iar dupa l-a lasat usor usor durerea. Acum durerea nu mai este asa mare dar nu prea poate sa se aplece sau sa care ceva ca il doare. E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru reducerea durerilor sa dea in zona durerii cu unguent-GEL anti-imflamator: Voltaren, Diclofenac etc., de 1-2 ori pe zi.
Daca durerile nu dispar in inca 3 zile, atunci sa mearga la ortopedie, pentru consult!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta are fratele? Convinge l sa mearga la medic, e in joc viata lui, momentan este traumatizată coloana, el poate merge? Daca merge inseamna ca nu si a rupt coloana dar trebuie sa meargă la medic pentru investigatii radiografii.

| Adelyna06 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are 13 ani... daca te ajuta kg si inaltimea
Are aprp 1.70m si cam 67 kg
nu vrea sa spuna
Merge, acum e ma bine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și-a lezat un disc sau mai multe la coloană. Dacă merge la un medic, o să i se facă o radiografie și apoi o să i se recomande tratament sau exerciții de gimnastică medicală. Nu e grav, dar nici nu e de neglijat.

| Andreeush a răspuns:

Evident că nu e bine.
De ce nu merge la spital să își facă o radiografie?

| Adelyna06 explică (pentru Andreeush):

Nu vrea, pentru ca daca o sa afle parintii o sa il certe laughing crying

| Adelyna06 explică (pentru Andreeush):

Acum poate alerga dar nu sa se si aplece sau sa ridice greutati

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adelyna06):

Da-i sa citeasca raspunsurile noastre si sa se gindeasca la ce ar zice el la urmatoarea chestiune: e mai bine sa te certe parintii ca ai picat/te-ai lovit, sau SA ITI TRAIESTI RESTUL VIETII PARALIZAT?

| Adelyna06 explică (pentru GabiDumitrescu):

Faza e ca a cazut la scoala si cam stiu profesorii ca a cazut de pe geam, iar daca afla parintii cu siguranta or sa vina la scoala
si noi am mai facut si "dracii"

| Bizon95 a răspuns:

Doctor, doctor, DOCTOR
va jucati cu focul, poate te vad ca o sa ai toata viata grija de el paralizat de la brau in jos ca e prea mare lenea sa mergeti la doctor dupa o problema CLARA la coloana care are probabilitate serioasa sa se lase cu paralizie

| Adelyna06 explică (pentru Bizon95):

Nu vrea sa spunaaa... eu n am cum sa spun ca dupa face urat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Adelyna06):

Dar trebuie! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mai cazi și de la parter și să te mai și lovești... Alții au căzut pe iarbă de la etajul 8 și nu au mai avut nimic. Iar eu am căzut de pe bicicletă la 30 hm/h, în fața mașinilor și aici pot spune ca m-am învinețit în șold pentru că a fost impactul dur cu asfaltul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai cazut la 30 la fel cum mergeai cu vreo 12 km/h la pas... las-o mai moale, ca macane. Daca pici la 30 te dai de-a dura mult si bine, cel mai probabil si rupi cate ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai bine tu du-te și vorbește într-o pungă și apoi să îți asculți propriul macănit din pungă. Normal că avem 30/h dacă eram în coborâre pe drum asfaltat înclinație 10%. Te bagi și tu în discuție cum se bagă musca știi tu unde. Știi care e a 11-ea poruncă? Vezi-ți de treaba ta. Asa ca dă-i cu praf de mers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și eu nu îmi rup nimic în mine pentru că nu sunt făcut din chirpici ca alții. Sunt atletic, iar ăia care cad și sunt numai piele și os normal că își rup oasele pentru ca sunt precum ogarii. Iar tu dacă ai pas de pensionar care circulă prin parc cu mâinile la spate și dureri de șale, atunci problema ta. Eu când plec la drum pe jos, atunci e drum pe jos. Și nu te mai băga aiurea în discuții, domnule interlocutor neinteresant și plictisitor. Nu mai ai cui tine teoria chibritului și m-ai luat pe mine? Acum ceva timp te contraziceai cu Ray... S-a saturat și el de balivernele tale?

| adryang78 a răspuns:

Ar putea fi. Deocamdată să nu facă eforturi, să nu forțeze coloana. Nu e de joacă, ar trebui să mergeți urgent să facă o radiografie.