| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna ieri mi-a venit ciclul intarziat...trebuia sa imi vina pe 11 sept deci a intarziat o saptamana nu il am regulat dar imi venea cu maxim 2 3 zile intarziere niciodata asa mult in fine...ieri dupa ce a venit am inceput sa am dureri foarte puternice ca si cand se rupea ceva inauntru, am luat calmante dar tot degeaba trecea 1 ora apoi iarasi incepea la fel si am stat aproape toata ziua in pat fara sa ma pot misca de durere, ce poate fi nu am mai avut niciodata asa dureri, poate fi vreo infectie sau altceva, daca vi s-a intamplat si voua spuneti-mi ce calmante as mai putea lua pentru ca nu mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| strengaritzza a răspuns:

Nu mai lua nici calmant. Du-te la doctor. Si eu am avut probleme de genu, cu ciclul, dar eu aveam hemoragie in fiecare luna. Pana odata, m-am dus de urgenta la tg mures, la spitalul judetean. Am lesinat, si am facut transfuzie de sange. De atunci nu mai am probleme. Sunt pe tratament acum, imi vine regulat, nu tare si nu ma mai doare acolo jos. Deci in concluzie, ai nevoie de control. Asculta-ma, iti zic din propria experienta. Probabil ai o problema de care u nu stii, si trebuie tratata. Sper ca ti'am fost de ajutor.

| Beautyroom a răspuns:

Un calmant puternic este Ketonal Forte. Recomandarea este ca dupa ce trece menstruatia sa fie efectuata o vizita la ginecolog. Pananicolau, examen bacteriologic si o ecografie transvaginala sunt investigatii de luat in calcul. Durerea cel mai probabil provine de la un ovar.