| gege12321v a întrebat:

Buna, ieri nu stiu exact daca a fost atac de panică sau criza de astm. Veneam de la cumpărături si aveam o senzatie ca o sa se întâmple ceva rau (Mai am presimțiri de genul) nu peste mult timp am început să tremur si sa ma simt slăbită rău, imi venea sa plâng, nu mai eram ok (deși nu m-am gândit la nimic si nu s-a intamplat nimic rau). În 10 minute am ajuns acasă si cum am intrat pe usa am facut criza de astm (pe asta o recunosc ca am mai avut) de obicei o criză de astm ma ia cand fac un atac de panică. Dar am mai citit si nu am simptomele clasice ale unui atac de panică. De aceea intreb a fost un atac de panică sau doar un fel de "avertizare" ca urmeaza sa am o criză de astm? Mi-a fost rău toata ziua după. Pe seara stăteam în pat ma uitam pe telefon, iar am simtit ca mi se face rau si iar am început să tremur si sa plâng involuntar. Dacă sunt atacuri de panica cum as putea sa le controlez, m-am speriat foarte rău de la cel de ieri si acum imi e frica sa nu fac iar. Multumesc pentru eventualele răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Recunoști ușor un atac de panică dacă îți bate inima repede, ai un nod în gât, respiri greu, ți se încleștază mandibula, etc.

Ai deja câteva simptome, tremuratul, stare de neliniște, și probabil atacul cauzează criza de astm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai simțit o frica nejustificată, ce ceva rău ți se va întâmpla, și ai tremurat este atac de panica.Ai nevoie de tratament psihiatric, la așa ceva psihologul nu te mai poate ajuta, mai târziu va fi mult mai rău, nu o sa ai curajul nici din casa sa ieși din cauza atacurilor de panica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atacul de panica,anxietatea,fricile provin de la problema medicala ce ai menționat-o ( astm) asta e cauza atacurilor de panica, te gândești că poți avea în orice moment o criza de astm,anticipi evenimentul, deci efectiv îți induci tu singura acele atacuri de panica, sau apar din cauza fricii că în orice moment se poate întâmpla să ai o criza de astm, anxietate ai, ai făcut o criza de anxietate, dar se manifesta relativ ca un atac de panica