| anonimus43 a întrebat:

ieri seara pe la 7 am fost la un gratar cu prietenii, si stateam la o anumita distanta de foc si nu cred ca cenusa e cauza a ceea ce urmeaza sa va spun. Pe la 9 ma trezesc cu pleoapa umflatica (pleoapa superioara doar in partea dinspre nas a ochiului ).Nu simt sa fie vreo galma sau chist sau mai stiu eu ce am citit pe forumuri. Simt o mica durere la clipit daar nu exagerat e f putin rosie umflatura.Nu mi se pare ceva grav si totusi na ma gandesc ce poate fi. Cred ca e posibil sa ma fi piscat un tantar cu toate ca nu imi aduc aminte sa fi simtit vreo piscatura sau ceva si de obicei ma mananca atunci cand ma pisca tantarul, ar putea fi alta gaza? Azi dimineata m-am trezit cu pleoapa putin mai umflata gen ieri nu se cunostea ff tare azi daca te apropii putin sa te uiti atent se vede ca e umflata, m-am spalat cu tipicul ceai de musetel dar nu ma risc sa ma dau cu creme sau mai stiu eu ce. Nu arata ca un ulcior sa aiba puroi sau mai stiu eu ce ..doar o simpla umflatura,pentru ca din cate am vazut pe net ulciorul e ca un cos sau ceva de de genul asta.Tin sa mentionez ca sunt in Spania, si am vazut pe forumuri ca toti recomanda kanamacina, si nu stiu daca aici este.Va rog sa imi spuneti ce poate fi, orice sfat si parere m-ar ajuta. Va multumesc mult, O zi de luni cat mai frumoasa sa aveti!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kimmy22 a răspuns:

Buna happy
Pai cel mai bine ar fi sa stai linistit. S-ar putea sa fie din cauza ca ai stat in curent sau in prea mult fum. Sfatul meu ar fi sa mai stai asa doua-trei zile (adica sa iti faci ceai de musetel si sa-ti dezinfectezi locul acela) si daca nu dispare acea umflatura, te duci la un doctor. Multa sanatate si ai grija! :*

| anonimus43 explică (pentru Kimmy22):

Sunt fata haha

| Kimmy22 a răspuns (pentru anonimus43):

Pai greseala mea daca tu ai mentionat si eu n-am vazut. Mai erai si anonim....asa ca...sorry.

4 răspunsuri:
| BriannaBonjour a răspuns:

Daca te-a muscat tantarul la pleoapa nu trebuie sa te gadile ci sa te doara. Am patit si eu. Nu trebuie sa simti cand te musca tantarul eu chiar cred ca te-a muscat tantarul.

| IceDemon93 a răspuns:

Cred ca te-ai ales cu o conjunctivita. nu e ceva foarte grav, dar e foarte incomod (simti ca si cum ai avea ceva in ochi, continuu). Am avut si eu problema asta si a trecut de la sine.