| Alexis123bsb a întrebat:

Buna, imi cer a 1000-a oara scuze pentru intrebari dar starea mea se inrautateste pe zi ce trece.Deja intru intr-o stare din care nu mai pot iesi.Plang cu zilele ca nu mai pot si strang bani sa-mi iau pastile (pentru memorie, concentrare si calciu)ca sa-mi revin.Am incercat sa fac tot felul de lucruri sa-mi fie bine dar degeaba simt ca o iau razna.Ce credeti ca ar trebui sa fac sa incerc niste pastile mai puternice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La medic e indicat sa mergi

| Alexis123bsb explică (pentru mgtow):

Incerc sa exclud asta.E deja nevoie de instiintarea mamei si prefer sa rezolv singura si asa are problemele ei nu as vrea sa apar si eu...

| mgtow a răspuns (pentru Alexis123bsb):

De capu tau nu poti sa iei pastile la misto altfel te duci pe cealalta lume cand nu te astepti, de aia e medic sa rezolve problemele de sanatate

| Alexis123bsb explică (pentru mgtow):

Pai incerc sa nu iau niste pastile periculoase...incerc cate o pastila pe zi macar sa pot ramane concentrata si daca se poate sa gasesc si pentru starile astea pentru ca daca nu iau la examen o nota mare deja se alege moartea de mine

| Simpatic a răspuns:

Buna nu ne-ai oferit detalii in acest topic asa ca am facut reserch pe topicurile tale, am gasit si inteles cauza de aici https://www.tpu.ro/......ai-intr-o/
Nu ai nicio problema de concentrare, nu te mai indopa cu pastile in acest sens, problema ta este ceva mai grava de atat, suspectez ca ai o forma de schizofrenie, dar eu nu-s medic.
Nu am sa te mint ca nu stiu daca se vindeca sau nu afectiunea de care suferi dar iti promit ca efectele ei vor disparea daca incepi ACUM un tratament, vei deveni alt om, singura chestii la bolnavii mintal este ca nu recunosc ca au o problema!
In momentul in care iti vei recunoaste tie asta si vei vrea ajutor, esti ca si vindecata, iar eu nu vorbesc din carti ci din realitate.
Asa ca nu te mai plange aici pe TPU ca nu te ajuta nimeni cu nimic, nici nu avem cum sa te ajutam.
Cel mai bun sfat este sa mergi la un medic PSIHIATRU, nu ai nevoie de plante sau alte rahaturi ai nevoie ca un psihiatru sa iti puna un diagnostic si sa incepi sa urmezi un tratament, ai sa vezi ca dupa aceea vocile din capul tau vor disparea.
Daca nu te ajuti tu pe tine si nu recunosti ca ai o problema nu vei fi salvata, daca recunosti o sa vezi cat de mult se va schimba in bine viata ta!
Tratamentul poate consta in pastile si sau 1 injectie pe luna, nu cred ca e ceva ce nu poti face, doar vointa sa ai.
Acum tu traiesti intr-un labirint.
Daca nu accepti sfatul meu, inseamna ca nu te mai poti slava din acest labirint.
Eu sunt unul dintre cei care am suferit mult din cauza depresiei dar nu m-am lasat invins, am continuat si am tot continuat sa iau tratament si voi continua pana zic eu ca ma fac bine.
Vocile pe care le auzi tu in cap nu vor trece cu ginko biloba!
Ce este asa de greu sa recunosti ca ai o afectiune?
Mergi la medicul psihiatru, eventual te duci la spitalul de psihiatrie din orasul tau si ceri lamuriri, le zici mauncesc sau nu muncesc, ajutati-ma va rog. Daca nu ai un venit si nici card de sanatate nu prea vei obtine ajutor de la spitalul de psihiatrie, asa ca te orientezi in functie de asta catre un cabinet privat de psihiatrie, desi eu cred ca schizofrenia se trateaza mai degraba la spitalul de stat, pe de alta parte medicamentatia este gratuita si pe langa asta vei primi si o pensie de handicap!
Nu e nimic rusinos in asta, afectiunea creierului trebuie vazuta de catre oamenii inteligenti ca oricare alta afectiune, oamenii prosti rad de un bolnav mintal dar nu si de unul bolnav de cancer, deci si boala mintala este tot o boala ca si cancerul ca si diabetul etc si se si trateaza cu rezultate remarcabile!
Dar fa ceva pentru tine, altfel nimeni nu te va ajuta.

PS: pe un topic spui ca ai anxietate pe altul ca ai auzi voci etc nu sunt medic asa ca lasam un medic specialist sa puna un diagnostic si daca ai o forma de depresie avansata cu anxietate, atacuri de panica sau altceva, cert este ca cu diagnosticul pus bine si cu o pastila pe zi te vei simti bine, o sa vezi si tu dupa asta cum e sa iesi din casa fara inhibitii si fara nicio teama, tu acum traiesti mai rau ca intr-o puscarie si eu stiu foarte bine cum este! de aceea am fost dur dar corect cu tine. Poti sa scrii oricand pe TPU nu iti da nimeni interzis la asta, dar sa vedem si noi ca faci ceva in sensul acesta, sunt useri care au primit aici sfaturi si au tinut cont de ele! Mie nu-mi plac oamneii care cer un sfat sau un ajutor si apoi nu tin cont de el,ca ulterior sa deschida topicuri (subiecte) despre aceeasi problema la infinit.
E o fata ipohondra care face ca tine, scrie mereu ca daca are tumora, daca are nu stiu ce, si i-au spus mai multi ca are anxietate si depresie, sa mearga la un psihiatru dar ea scrie de peste 1 an de zile despre faptul ca daca face cancer, daca face atac cerebral, daca pica pe ea un meteorit.
Fratilor afectiuni mintale le rezolva psihiatrul nu psihologul nu dermatologul, nimeni altcineva!
Si nu va rezolva TPU!

| Alexis123bsb explică (pentru Simpatic):

Stiu despre schizofrenie insa consider ca este o boala mai grava, la mine este pur si simplu o perioada de adolescenta mai proasta.Nu pot merge la psihiatru in perioada asta din cauza examenelor si dupa cum am spus astept sa vina tatal meu acasa din strainatate deci ma pregatesc de izolare.Multumesc mult pentru raspuns.Am sa incerc sa fac ceva pentru mine bun dar prefer sa exclud de tot psihiatrul, mama mea nu banuieste nimic deci nu m ar crede.

| Simpatic a răspuns (pentru Alexis123bsb):

Pai vorbeste cu mama ta si explica-i simptomele, poate te va crede si va merge cu tine de manuta la spitalul de psihiatrie.
Nu e in regula nici ca adolescenta sa ai astfel de stari sub nicio forma, din contra adolescentii sunt mult mai dezinvolti si teribilisti si sociabili intr-un fel din cauza (sau si din cauza) lipsei maturitatii, dar lor le place sa sa faca poze, sa socializeze sa faca tot felul de tampenii... faptul ca stai inchisa in casa nu e ceva adolescentin, ba din contra e ceva rau e o afectiune.
Cum am zis nu-s eu in masura si nimeni nu poate sa stie ce ai, dar si depresie, anxietate de ai sunt probleme complicate si nu trec de la sine.
Deci vorbeste cu mama ta si spune-i sa te ajute.
Mergeti intr-o zi la spitalul de psihiatrie cu cardul tau sau al iei de sanatate sunt sigur ca veti obtine un raspuns si deca faci acest pas ai sa vezi cat de rapid ti se imbunatateste viata.
Tu acum nu traiesti! Nu stii cat de frumoasa este viata!

| Alexis123bsb explică (pentru Simpatic):

Multumesc mult! O sa vorbesc cu ea

| Simpatic a răspuns (pentru Alexis123bsb):

M-ar bucura sa ai un diagnostic corect si sa incepi un tratament.
Sa ne scrii ce ai reusit sa faci.
Eu te ajut benevol, sunt patit si ajut pe toti cei care au fost macar o data in starea in care am fost si eu! De ce? pentru ca si altii m-au ajutat pe mine!

| Alexis123bsb explică (pentru Simpatic):

Scuze ca te intreb dar ce stari ai avut? ai vorbit cu cineva despre asta sau ai tinut in tine?

| Simpatic a răspuns (pentru Alexis123bsb):

Da, am vorbit cu medicul, nu cu ceilalti pentru ca cei din jurul nostru nu sunt de specialitate si chiar daca ne ne vor binele nu ne pot ajuta, ba din contra ar putea sa ne dea sfaturi care sa ne faca mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești o persoană introvertita. Ar trebui sa te consulti întâi cu părinții și sa nu aștepți să-ți vina tatăl din străinătate, (asa cum am citit) ci sa vorbești foarte deschis cu părinții și să le "pui pe masă problema". Nu are rost sa amâni pentru că va exista un proces de vindecare care probabil va dura ceva timp, și cu cât începi mai repede demersurile în acest sens cu atât mai bine.
Medicul va ști ce diagnostic să-ți prescrie. Deci, no worry!
E ca și când te doare stomacul și te duci la farmacie să-ți iei un Controloc spre exemplu.
Nu e deloc rușinos. Dacă vrei sa rămână un secret de familie le cei cere expres acest lucru părinților tai, și sunt convins că nu-ți vor încălca dorința.
Îți spun sincer ca și mama a povestit ca a avut perioade în care plângea din senin. Dar crezi ca s-a vindecat cu Vitamax? Nicidecum. S-a dus la un psihiatru, s-a așezat pe canapea și și-a povestit tot of-ul. Pe baza acestor mărturisiri psihiatrul i-a administrat un tratament care o ajuta pana și în ziua de azi. Cred ca e mai bine de 15 ani de la această întâmplare.
Dar întreabă-te tu, nu eu, oare ce s-ar fi întâmplat dacă nu mergea? Eu cred ca rămânea cu un soc, sau și-ar fi smuls tot parul din cap, și eu în consecință nu as mai fi avut astăzi mamă.

Să-ți mai spun un exemplu.
Bunica mea care a decedat în urmă cu câțiva ani, în timp ce trăia a fost bătută în propria casa de anumiți cămătari. Nu e cazul sa-i fac cu apa și oțet, îți prezint acest caz ca să iei în serios problema TA, și sa te duci la medic.
Bun. Aveau săracii o datorie, și nesimțiții aia au venit ca cică sa le dea o anumita parte din casă. Bunica evident ca a refuzat, și prin urmare au bătut de a devenit inconsistenta. De acolo s-a ales cu o forma crunta de epilepsie. A mers la psihiatrie, i s-a administrat un tratament, și săraca a trebuit să-l urmeze pana în cel de-al urma ceas al ei.

Sa nu-mi spui ca acum ar veni cineva si dacă mi-ar spune ca vai ca bunica-ta avea epilepsie și nu l-as lua la rost.
Asta pentru ca eu știu MOTIVUL pentru care ea "a dobândit" aceasta boala.

Și de-a lungul istoriei eu zic ca au existat poate milioane astfel de cazuri și nu știu cine ar fi atât de tâmpit/a sa rada sau să-și bata joc, oricum, acela/aceea cel mai probabil ar fi o persoană necultivata și... vai de steaua ei.

Remedii sunt. Nu vreau sa te critic pentru faptul ca inca nu ai mers la medic, probabil nu ai avut încă curaj. Spre ca aceste rânduri ți-au alimentat puțin curajul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*sper
* tastatura e de vină

| Anonim53220 a răspuns:

Daca ai stii ce mult conteaza mentalitatea, modul cum gandesti si ce iti propui psihic...ai fii surprinsa cate poti face doar dintr-un mindset corect.