| anonim_4396 a întrebat:

Buna, imi e frica de mor sa nu am schizofrenie din cauza ca stau mai mereu în casa si nu imi place sa ies în societate pentru ca am anxietate si cred ca fobie sociala. Efectiv nu pot sa ma angajez din cauza asta, nu vreau sa fiu nebuna, nu am halucinații, dar uneori am probleme cu nervii, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu poți să te angajezi din cauza lipsei de încredere sau a lenei. Lenea e vindecabilă.

| Smmo a răspuns:

Buna, vorbeste cu un psiholog ca sa iti spuna daca esti ok sau ai nevoie de ceva terapie. Cauta un loc de munca linistit si adaptat problemelor pe care le ai, un interval orar care este mai linistit. Daca nu merge sa iesi din casa prea mult, poti incerca sa gasesti un loc de munca online (dar ai mare grija la sarlatani).

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Trebuie sa indraznesti mai mult.
Fi indraznet si iesi in societate.
Fi indraznet si mergi la munca.
Indrazneste sa REZOLVI o problema nu sa te enervezi.
Daca nu ai bani sa-ti iei haine noi.
Nu te mai enerva, rezolva incet.

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologulN a răspuns:

Înțeleg că te preocupă gândul de a dezvolta schizofrenie din cauza anxietății, fobiei sociale și dificultății în a te angaja; este important să consulți un specialist în sănătate mintală pentru a primi evaluare și sprijin adecvat, astfel încât să poți gestiona anxietatea și să te simți mai încrezătoare în socializare și în a-ți atinge obiectivele personale și profesionale.

| Evans3110 a răspuns (pentru PsihologulN):

Buna,poți dezvolta schizofrenie din asta?