| dianka_4861 a întrebat:

imi placefoarte mult lamaia si mananc cam 2 pe zi la fel si graphefruit... dauneaza la ceva lamaia cu zahar...si la ce ajuta...este adevarat ca daca mananci lamaie ti se intareste unghiile...la ce mai este folositoare va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

Incearca sa renunti la zahar e mai sanatos asa.
Lamaia este fructul arborelui Citrus limon. Ea este foarte des intilnita in alimentatie, in cosmetica si in practica farmaceutica datorita diferitilor compusi chimici pe care ii contine. Lamiia reprezinta un exemplu in care granita dintre aliment si remediu este foarte putin vizibila.

Zeama de lamaie stimuleaza functionarea ficatului

Zeama de lamaie obtinuta prin stoarcere contine: acid citric (de aceea are gust acru), saruri minerale de calciu, potasiu, magneziu, cupru, fosfor, mangan si siliciu, aminoacizi si unele zaharuri, precum si vitaminele C (in cantitate mare), A si B. Acidul citric din zeama de lamiie stimuleaza functionarea ficatului, fluidificarea si drenarea vezicii biliare, mai ales in cazurile de diskinezie, de insuficiente sau de afectiuni hepatice. Vitamina C are rol antiinfectios in viroze si stari gripale, intervenind de asemenea in fenomenele de remineralizare, de combatere a anemiei, prin formarea globulelor rosii.

Zeama de lamiie mai produce urmatoarele efecte: este tonic in astenii, datorita calciului si fosforului, fluidifiant al singelui in afectiunile venoase (varice si tromboflebite) datorita vitaminei P, mareste elasticitatea vaselor de singe si are efect pozitiv in hipertensiunea arteriala, in afectiunile aparatului cardiocirculator sau la batrini si sclerotici cu depozite de colesterol pe peretii vaselor de singe (ca adjuvant). De asemenea, este eficienta in guta, artritism, previne formarea depozitelor de urati, contribuie la cresterea vitezei de metabolizare a grasimilor si prin aceasta la scaderea greutatii corporale in curele de slabire.

Previne formarea ridurilor

Sucul de lamaie albeste dintii

11 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Lamaia - Cura cu lamaie pentru par
Repara-ti parul degradat si ofera-i mai multa stralucire cu o masca revigoranta pe baza de lamaie, pe care s-o folosesti saptamanal, timp de o luna de zile. Trebuie sa amesteci doua linguri de ulei de masline cu doua lingurite de suc proaspat de lamaie, sa incalzesti putin mixtura si s-o aplici pe parul umed prin masaj usor. Dupa doua minute indeparteaza-o si spala-ti parul cu sampon. Si, ca sa isi pastreze luciul natural, clateste-ti parul la finalul baii cu un litru de apa amestecat cu sucul a doua lamai.

Trucuri pentru un ten de invidiat
Sucul de lamaie
Trebuie sa stiti ca zeama de lamaie are un efect tonic si regenerant. In plus, actioneaza mult mai bine decat orice alt produs de pe piata. Tot ce trebuie sa facem este sa adaugam zeama de lamaie intr-un pahar cu apa si sa folosim apoi combinatia pe post de lotiune tonica. Puteti opta insa si pentru combinatia dintre zeama de lamaie si avocado. Amestecul poate fi aplicat pe fata si gat si lasat sa actioneze pana se usuca.

Dieta cu lamai
Miercuri, 06 Februarie 2008
Toata lumea stie ca sucul de lamaie este o adevarata sursa de vitamina C. Un pahar de apa calda amestecata cu sucul de la o lamaie, baut dimineata pe stomacul gol, stimuleaza digestia si grabeste arderile in organism.

Dieta cu lamai nu te impiedica sa te bucuri de celalalte preparate culinare, trebuie doar ca la fiecare masa sa incluzi lamaia in meniu, sub forma de zeama sau coaja.

Vitamina C din lamaie ajuta la eliminarea celulitei pentru ca grabeste arderea grasimilor si este un puternic antioxidant, este eficienta in tratarea obezitatii, varicelor si in cazul bolilor respiratotii. Cura de lamaie dureaza 16 zile, dupa cum urmeaza, dar rezultatele sunt mai mult decat multumitoare.

In ce consta cura cu lamaie?
Se incepe prin a bea in prima zi sucul de la o lamaie.

A doua zi vei bea sucul e la doua lamai, si tot asa pana in a saptea zi cand vei bea sucul de la sapte lamai. Dupa ce ai trecut de ziua a saptea se face o pauza de doua-trei zile, dupa care se continua cura in sens invers. Se incepe prin a se bea sucul a sapte lamai in prima zi, a doua zi vei bea sucul de la sase lamai si continui pana ajungi sa bei sucul unei lamai, adica pana in a saptea zi.

Graphefruit - e indicat in crizele biliare a se consuma dimineata pe stomacul gol un pahar de suc natural;
Atentie! Sucul nu se bea concentrat. Se dilueaza cu apa plata sau cu ceaiuri.

| asya a răspuns:

Nu stiu la ce mai este folositoare... dar stiu ca daca mananci lamaie in prostie poti face ulcer la stomac! Stiu o fata care a inceput sa tina o dieta cu lamai... A inceput de la o lamaie pe zi... a ajuns la10 lamai si apoi a luat-o descrescator! Intr-adevar a slabit... dar a ajuns pe patul de spital cu ulcer!

| jo a răspuns:

Citricele sunt bogate in special in vitamina C, care ajuta la intarirea sistemului imunitar, previne raceala si ajuta la regenerarea corneei (poate si a altor tesuturi, dar nu stiu). Riscul cel mai mare la un consum atat de mare este ca aciditatea din citrice iti distruge smaltul dintilor iremediabil, ceea ce duce la sensibilizare extrema si, pe termen lung, la carii. Si eu mancam in adolescenta lamai goale - ca pe mere - dar acum nu pot nici sa ma ating de citrice. Dentistul mi-a recomandat sa le consum numai sub forma de suc natural, cu paiul, pentru a reduce la maxim contactul cu dintii fara sa ma lipsesc de beneficiile citricelor. Asa ca ai grija cu dintii si nu duce la extrem acest obicei.

| fluturas a răspuns:

Grapefruit este apreciat pentru continutul de enzime care stimuleaza digestiawinking

Zeama de lamiie stimuleaza functionarea ficatului
Cind se foloseste numai uleiul de lamiie, acesta se extrage astfel: se cojeste fructul iar coaja se introduce in apa rece. A doua zi coaja se preseaza (stoarce) iar uleiul se lasa sa se depuna, apoi se decanteaza si se filtreaza. Folosind mijloacele mecanice de presare se obtine un ulei superior. Din lamiie se extrage si se foloseste sucul si uleiul. Ca remediu se foloseste mai ales sucul de lamiie, care se obtine mai usor si in cantitate mai mare (si in casa) daca tinem lamiia timp de citeva minute in apa clocotita si apoi se ruleaza fructul pe o suprafata plana, apasind cu palma.
Pentru aceasta se fac amestecuri in parti egale de zeama de lamiie si apa calduta cu care se fac gargare. Spalarea saptaminala a dintilor cu suc de lamiie duce la albirea acestora si la redarea culorii initiale, mai ales la fumatori la care dintii s-au patat cu nicotina.

| cutie a răspuns:

Nu dauneaza, da este adevarat deoarece are calciu, dar nu e bine sa mananci lamaie cu zahar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa mananc doua avocado pe zi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lamiia, ajuta la intarirea parului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lamaia nu este buna pentru inima...asa ca va recomand sa nu mancati multe pe si mai ales nu este buna cu zahar''.

| someoneyousmile a răspuns:

De obicei fructele nu dauneaza ba chiar te ajuta dar depinde si de sanatatea fiecaruiawinking

| tuker a răspuns:

Da e adevarat se intaresc unghiile. dar nu trebuie sa mananci gref si lamaie in acea zi eu te-as sugera sa mananci lamie cu zahar si limonada iar gref cu portocala si suc santal de pere eu bun am incercat so o sa ai mai multe vitamine si te ajuta sa nu mai faci injecti(stii tu la scoala).