| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum pot elimina celulita? Daca am eliminat o aceasta poate sa reapara? As dori sa folosesc si creme ( de la Gerovital)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Celulita se elimina doar prin sport intens!
Celulita este formata din grasime inserata intre fibrele musculare, facand sport si manacand sanatos, grasimea se topeste si lasa muschiul curat si frumos.

| Violleta2022 a răspuns:

O crema pusa pe garsime, nu topeste celulita, am explicat deja ca, celulita este formata din grasime inserata intre fibrele musculare!
Ce face crema aia?
Se vinde cu succes la toate persoanele disperate, promitand reducerea celulitei, dar de fapt nu face nimic in acest sens, doar hraneste pielea si arata mai binisor, dar in ce priveste celulita, nu ajuta deloc.
Singura metoda care da rezultate in eliminarea celulitei este sportul intens, asociat cu dietele pe baza de proteine animale.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru Violleta2022):

Daca fac sport intens si imi dispare celulita este posibil ca aceasta sa reapara daca nu as mai practica? Nu sunt grasa si sunt si inalta.Nu prea sunt,, facuta pentru sport" si nici nu am timp.Am o greutate adecvata inaltimii mele.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru Violleta2022):

Daca fac sport intens si imi dispare celulita este posibil ca aceasta sa reapara daca nu as mai practica? Nu sunt grasa si sunt si inalta.Nu prea sunt,, facuta pentru sport" si nici nu am timp, plus ca nu mi place cum arat mai slaba de atat.Am o greutate potrivita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Bineinteles ca reapare odata ce opresti sportul!
NU are importanta ca esti slaba sau grasa, odata ce exista deja, se vede celulita si pe picioarele celor slabe, mai putin intra-deavr, dar tot se vede.
Nu exista "nu am timp" pentru sport, ca timpul ti-l faci singura, trebuie sa ai vointa pentru ca, te poti trezi cu jumatate d eora mai devreme si alerga acea jumatate de ora, chiar daca alergi in jurul blocului de 10 ori, tot este ceva, decat sa spui, ca nu ai timp, pentru ca nu exista asa ceva, exista lene si gasit orice motiv, numai sa nu faci sport.

| anonimg a răspuns:

Sari peste mesele de seara, si faci foarte multa miscare. Mergi mult pe jos in pas vioi. Foarte mult.
Commbustibilul (grasimea) adunat de organism, va fi "ars" (transformat in energie) numai prin efort fizic.

| alina2k18 a răspuns:

Sport si miscare in general, masaje, impachetari la saloane, atentie la ce mananci si ce bauturi consumi.
Cam astea.
Daca o elimini si ai in continuare un stil de viata corect si te intretii o sa te mentii fara celulita.
Bafta.
PS: Cu cremele trebuie sa fi consecventa - adica dam zilnic, nu cand ne amintim.