Întrebare recomandată | cristinamaria003 a întrebat:

Imi recomandati si mie pastile pentru dureri de stomac,implicit arsuri. Acum cateva zile mi-a fost rau si am vomitat,iar de atunci ma doare stomacul dupa fiecare masa. am evitat sa mananc mancaruri grase,si am mancat numai paine prajita, piure de cartofi si am baut numai ceai de menta. Dimineata ma trezesc cu un gol in stomac, mai exact in capul pieptului. astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând îţi recomand un consult la medicul de familie şi, eventual, unul la medicul specialist - poate fi o problemă mai gravă, pe care o tratezi "acasă" şi se poate agrava/complica!

Aşa cum spunea şi EmaS, Omez-ul este foarte bun; eventual, dacă ai şi acid, atunci poţi folosi şi Dicarbocalm.

Apoi, să ai grijă la alimentaţie : să NU consumi alimente care pot produce acid ( dulciuri, dulceaţă/compot, alimente grase, etc. ).

Poţi să consumi supe dietetice ( de regim ), de zarzavat, de pui, etc. ( fără smântână ), carne de pui ( fără piele ) sau peşte ( fără grăsime ),...

Vezi şi linkul :
http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/retete_pentru_gastrita-3769/

http://www.eva.ro/......-3179.html

http://www.studentie.ro/......46-a-16852

Poţi să bei şi ceai de sunătoare sau chimin.

| cristinamaria003 explică (pentru bursuc001):

Multumesc de raspuns. Am fost la spital si mi s'au facut analize si am aflat ca am gastrita din cauza unei infectii thinking mi s-a dat tratament si acum incep sa ma simt mai bine, beau foarte mult ceaiuri si tin regim big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru cristinamaria003):

Cu plăcere!

La acest diagnostic m-am gândit şi eu, de aceea ţi-am dat linkul cu reţete culinare pentru gastrită...

Totuşi, acel diagnostic TREBUIA confirmat de un medic specialist prin consult personal, motiv pentru care am evitat să precizez diagnosticul.

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Toate cele bune şi multă sănătate.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa incerci cu omez sau omeran.

| MihaelaDart a răspuns:

Cand am dureri de stomac si urmate de arsuri mi le calmez cu no spa si dicarbocalm, alteori inainte de a preveni o durere de stomac iau triferment!

| stepfania a răspuns:

Incearca omezul, si eu am patit asa dupa operatie, dar cere totusi si sfatul unui medic.