| Lopez_Alecsia_1996 a întrebat:

In aprilie am inceput sa tin o cura de slabire, deoarece am ajuns sa am in jur de 80 de kg la 15 ani. Prima data am tinut o dieta de 1200 calorii dupa care am trecut la 800. Tineam dieta o saptamana si luam pauza o saptamana in care mancam in jur de 1200 calorii. Pana acum am reusit sa slabesc cam 19 kg. Vreau sa stiu daca acum incep sa mananc 1200 calorii pe zi o sa ma ingras? Au fost zile in care am mancat 1500 calorii si nu m-am ingrasat, dar acum imi este frica, deoarece as vrea sa consum de acum doar 1200 calorii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Poti sa mananci 1200 calorii linistita daca nu sunt alimente sa te ingrase gen dulciuri, patiseria, fast food, grasimi.
Important e sa faci si cat mai multa miscare, de orice fel.

7 răspunsuri:
| mateia a răspuns:

Informeaza-te la un specialist, cel mai bine, pentru ca la varsta ta risti sa iti dai metabolismul peste cap. Uite aici informatii despre tot ce inseamna slabire in medicina romaneasca www.bariatrie.ro, iar pe site-ul de la Ponderas unde lucreaza oamenii astia iti poti face o programare la un nutritionist. Adevarat :), cu facultatea de medicina!

| KodrutZ a răspuns:

Ideea e sa consumi mai putine grasimi si sa faci naibii miscare, nu sa te uiti la calorii ca la sf petrica. Du-te la un nutritionist cel mai bine.

| KillaNoFilla a răspuns:

Felicitari

http://www.csid.ro/calculator-calorii/

Aproape sigur, daca consumi 1500 cal si faci ceva miscare, nu te ingrasi.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Fai mișcare! Cat mai multa mișcare
Nu e suficient să tii doar dieta, mai ales dacă vrei să revii la cat mâncai înainte

| xxRandomNamexx a răspuns:

O persoana sedentara arde in jur de 1800 calorii zilnic, nu te vei ingrasa daca mananci cate 1200. Incearca sa mananci mai mult dimineata si mai putin seara. Gen, la micul dejun consumi 600 de calorii, la pranz 400 si seara 200. O sa te ajute sa slabesti mai repede.Si odata la 2-3 saptamani ai putea incerca sa nu mananci nimic si sa bei doar apa, cam 3-5 litri. O sa te ajute si e si bine pentru sanatate. Dar revenind la subiect, poti consuma 1200 calorii fara griji ^.^

| Andeluzia1409 a răspuns:

Eu am gasit pe siteul http://solutiidetop.ro/ un produs bun pentru slabit si l-am comandat. Am mai testat pana acum ceva similar dar nu am slabit chiar cat scria acolo.

| Lopez_Alecsia_1996 explică:

Dimineata sar coarda si seara fac 30 min de cardio hiit. Uneori mai merg si 30 min pe jos.