| Melinameliem2023 a întrebat:

Buna. In ce consta operatie buco-maxilo-facială sau ortognata? A facut cineva? Cat costa? Cat timp a durat recuperarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Ți se secționează mandibula și se repoziționează în funcție de clasa mușcăturii. Este gratuită (decontată de casa de asigurări) însă există costuri ale materialelor folosite (disjunctor, plăcuțe, șuruburi, mini-implanturi).

Eu port aparat ortodontic din Ianuarie 2020, și urmează să fac operația anul viitor.