| StefanaOstaci a întrebat:

in ce fel poate raceala sa influenteze menstruatia?
sunt racita si tocmai mi-a venit menstruatia insa diferit decat in mod normal, adica in prima zi mult fata de normal, in a doua zi putin fata de normal iar in a treia zi pare sa imi treaca in timp ce in mod normal ar fi tinut in jur de 4 zile apoi inca doua pana mi-ar fi trecut de tot. mentionez ca acum aproximativ doua luni am avut primul contact sexual. a fost protejat si nu au aparut incidente dar fiind prima oara imi era frica si datorita faptului ca m-au durut sanii la un moment dat am facut si test de sarcina ce a iesit negativ. Luna trecuta menstruatia mi-a venit normal dar stiu despre scurgerile acelea de sange in timpul sarcinii si chiar daca nu am motiv sa ma tem totusi o fac. Menstruatia mea de acum nu seamana cu o scurgere dar totusi imi fac griji. credeti ca este de la raceala sau poate fi de la o eventuala sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Coma21 a răspuns:

Daca erai insarcinata nu-ti mai venea acum o luna happy, de ce nu faci un test de sarcina sa te linistesti? Testul de sarcina Barza Ultrasensibil poate insa depista o sarcina chiar si cu 5 zile inainte de intarzierea ciclului menstrual. Din ce am inteles este cel mai bun!

| StefanaOstaci explică (pentru Coma21):

Am facut 2 dupa venirea primei menstruatii la diferenta de o saptamana intre ele si ambele au iesit negative. Dar nu inteleg ce se intampla acum si de ce attat de repede mi-a trecut. Luna trecuta am avut normal dar m-a speriat cineva foarte tare cu sangerarile in timpul sarcinii pentru ca mi-a spus ca stie un caz in care sangerarile au fost confundate cu menstruatia pana in luna a patra iar respectiva femeie s-a trezit insarcinata fara a avea nici cea mai mica banuiala. Eu nu sunt casatorita. Am 19 ani si ma tem foarte tare pentru ca o astfel de veste acum m-ar termina.

| StefanaOstaci explică (pentru Coma21):

Cred ca unul din ele a fost cel pe care mi l-ai recomandat tu Barza ultrasensibil.

| Coma21 a răspuns (pentru StefanaOstaci):

Nu te mai speria aiurea, n-ai nimic. Daca ai ramas insarcinata e clar ca mentruatia nu mai vine. Oricum, te poti documenta si pe aici http://www.ele.ro/......clul-24915

| StefanaOstaci explică (pentru Coma21):

Da stiu acest lucru dar este foarte usor de confundt o menstruatie cu aceste scurgeri mai ales ca luna aceasta a tinut foarte putin. Recunosc insa ca nu au fost simple pete de sange in prima zi fiind o sangerare foarte puternica si am remarcat ca de obicei bucati de tesut necrozat ce au curs odata cu sangele. Stiu ca sunt paranoia dar adevarul e ca sunt foarte stresata si il stresez si pe prietenul meu in felul acesta.