| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
In ce masura este influentat colesterolul de consumul de fast food? Eu am avut mereu analizele bune, dar mananc cel putin o data pe saptamana fast food (mc/kfc).
In ce masura ar trebui sa consumam fast food si la cat timp pentru a mentiune un echilibru in organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand manci zilnic si mult timp de o perioada lunga de timp si daca esti sendentar de fel, de exemplu in cazul meu 4 ani de dulciuri, coca cola, fast food, am ajuns in faza cand grasimea este preznta si in sange, astfel ca sa evit asta voi face sport si dieta si o sa ma recuperez in timp, nu intr o luna m-am ingrasat nu intr-un an si doar dupa 3 ani am observat asta in analizele de sange, o dieta cu 3000-4000 de calorii per zi iar rata mea era la 1500, dupa cum vezi conteaza caloriile, cel mai mult ingrasa grasimile rele si dulciurile si coca cola

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Eu nu mănânc dulciuri decât foarte rar, și mereu caut sa nu conțină mult zahar, nu am consumat sucuri din comerț, evit grăsimile și prăjelile, (pana acum nu total, dar în proporție de 85% din mâncarea consumata intr-o săptămâna, a fost gătită fără a implica prajitul sau arderea crustei cărnii la flacără directa).
Încă din 2004 am început sa acord mai multa atenție fructelor și legumelor, iar din 2008 acestea au reprezentat cam 70 % din alimentația mea.
Însă de când sunt în Germania tot am pus câteva kg inestetice pe abdomen.
Asta datorita programului încărcat, nerespectarea meselor principale, stres, și munca sedentara.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Te cred,trebuie inteles faptul ca conteaza si ceea ce mancam,proteinele ingrasa cel mai greu, grasimile cel mai usor, carbo cand ai nevoie de energie, sunt carbo buni si rai, fructele, legumele nu dau dependenta dar dau energie, manca mai multa carne ia tine de foame