| ancaflorian a întrebat:

În contextul unor stări mai ciudate- ameteala, agitație, slabiciune, stări de panica, mi-am facut niste analize la recomandarea medicului de familie. Rezultatele sunt îngrijorătoare, la hemoleucograma este o problemă cu nr. de eritrocite, care sunt prea mari: 5.25, maximul din intervalul de referință e 5.08. MCV e 78.3 pentru un minim de 82.9, iar MCH e 25.7, pentru un minim de 27. Cred ca si acesti indici sunt legați de eritrocite. In rest, toate valorile sunt normale, inclusiv hematocrit si hemoglobina. Am făcut și glicemia, colesterol, hormoni tiroidieni, examen complet de urina, totul este normal. Voi merge saptamana viitoare pentru interpretare, pana atunci imi fac doar gânduri negre. Ati avut asemenea valori la hemoleucograma? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Da, am avut aproape juma' din hemoleucograma cu mici modificari - aveam o infectie la masea...
Cert e ca dr nu prea poate sa iti dea vreun tratament pentru ca nu sunt valori de speriat ce ai tu.
Cel mult poate ai ceva carente de vitamine- minerale, probabil o sa iti testeze nivelul de calciu, fier, magneziu etc.
Nu te mai ingrijora si agita.
Sanatate!