| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna!
In continuare dorm foarte fragmentat, m-am pus sa dorm de la 21 și m-am trezit acum la 2 fără un motiv,beau melatonina și totusi covidul mi-a dereglat somnul,ce sa fac? I need help, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stai linistita in pat pana readormi si sub nici o forma sa nu intri sa ne scrii aici, ca se duce naibii orice sansa sa readormi.

Ti-am mai scris si pe topicul precedent dar vad ca nu intelegi si nu vrei sa faci ce ti se spune
Ti-am explicat sa NU aprinzi nici un ecran electronic (de la telefon, laptop, tableta, PC sau TV), fiindca iti stimuleaza creierul, trezindu-l, fiindca practic iti ucide ultima sansa sa mai rea-adormi.
De ce ai sarit pe TPU in miez de noapte, sa ne intrebi din nou?
Chiar nu intelegi ca ce faci este total gresit si ca asta te costa lipsa totala a somnului?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Covidul nu are cum sa deregleaza somnul, fiindca aceea este o infectie virala, ori tu ai o problema psihica!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu da vina pe covid. 2. Melatonina ca supliment face ca creierul tău să producă mai puțină. 3. 5 ore de somn este perfect.

| doctorandus a răspuns:

Nu mai bea melatonina, poti ajunge la spital din cauza asta.

| Sophieka a răspuns:

Incearca meditatii...Sunt o gramada gratuite pe Youtube!

Ai mai facut multe postari legate de somn, daca imi amintesc... Trebuie sa cauti in interiorul tau motivul dereglarii si sa vindeci aceasta situatie...Incearca meditatiile sau sa citesti carti fizice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nici atat nu pot dormilaughing
eu am insomnie mai severa decat a ta, brusc a aparut, dar e din cauza depresiei si a anxietatii la tine cred ca e din cauza baiatului acelade 28, care te-o traumatizat prin acea respingere si evitare.
La insomniile cronice nu exista un remediu, cauza se afla in interiorul nostru, mai ales ca meditam prea mult fara da traim clipa, overthink-ul este cauza si luptele, fobiile si insecuritatile noastre pr care nu avem curaj sa le indepartam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe laga anexietate si probleme medicale este posibil sa iti dereglezi ciclul de somn. Poti incearca sa il reglezi din weekend. Evita sa dormi ziua iar daca te culci la 21 si te trezesti la 2 nu mai incerca sa readormi pana seara cand vine iar ora normala de somn. Vei fi somnoroasa dar daca incerci sa readormi il vei tine dereglat. Eu lucrez in schimburi iar daca in weekend dorm ziua si noapte stau treaz(ceea ce fac de obicei) cand sunt schimbul 1 si trebuie sa lucrez ziua nu pot dormii mai mult de 3-4 ore deoarece corpul meu a fost obisnuit sa doarma ziua si sa stea treaz noaptea. Nu pot spune ca este cauza si solutia ta dar este un lucru pe care in poti lua in considerare.

| scp3008 a răspuns:

De la 21 pana la 2Am sunt 5 ore ce e suficient. Te-ai trezit deoarece esti odihnit e ceva natural nu e nimic in neregula cu tine. Ti-ai facut gresit programul, culca-te mai tarziu

| Justinificatorul a răspuns:

Bea acid sulfuric