| Anonima6789777 a întrebat:

Bună. În luna mai am folosit un steamer pentru a-mi calcă un tricou, din grabă m-am ars pe abdomen cu stropii fierbinți de apa din el.
Arsura nu a fost una gravă, doar pe moment am simțit ca m-am fript.
Astăzi după 2 luni tot mi-au rămas niște pete de culoare maro deschis unde m-au atins acei stropi de apa.
Cum as putea sa fac sa dispară?
Urmează sa plec la mare la sfârșitul lui August și ma complexează.

Cunoașteți niște creme sau orice altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| radualmasan a răspuns:

Mergi la plaja, mareste treptat timpul de expunere de la o zi la alta, nu te praji din prima cum fac majoritatea. In timpul acesta, unge-te cu ulei extra-virgin de masline. In cateva zile vei capata un bronz frumos si pielea se va omogeniza, iar cand se duce bronzul, se vor duce si petele (exfoliere epiderma). Succes si have fun!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa scapi de cicatrici

| DanielDanny a răspuns:

De asta exista farmacistii, mergi si intreaba, iti da si raspunsul, iti da si produsul!

N-am mai auzit de pete maro inchis dupa arsuri, de obicei ramane o cicatrice alba!

Mai bine mergi la dermatolog sa fi si mai sigura! Poate farmacistii n-au experienta cu asa ceva!