| IasminaIasminna a întrebat:

Buna! In ultima perioada am concentrarea foarte scăzută. Sunt incapabila de multe ori ca fac adunari simple, sa citesc propozitii, cuvintele mi se incurca pe foaie uneori, mai ales cand trebuie sa citesc cu voce tare. Uit lucruri simple si imi fac griji. Am 17 ani si nu e normal sa am asemenea dificultati. Tin sa mentionez ca am o perioada foarte stresanta,atacuri de panica,anxietate, insomnii, cosmaruri, sunt epuizata psihic si cel mai probabil are legatura cu asta. Faptul ca si pana acum am avut problemele enumerate mai sus ma face sa-mi pun intrebari fata de modul in care imi functioneaza creierul in ultima perioada. (Merg si la psiholog). As aprecia un sfat fiindca nu vreau sa degenereze toata situatia mea si sa ajung si mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să funcționeze creierul are nevoie de alimentație bună, de excitare adecvată care o dă activitatea fizică și de odihnă suficientă. Dacă realizezi asta, nu ai nevoie de psiholog.

| Dismally a răspuns:

Pai daca nu dormi suficient, mai esti si stresata, este normal sa ai probleme de concentrare. Rezolva-ti problemele cu somnul, cu stresul si vor disparea si acestea.

| Anuket a răspuns:

Odihna suficientă poate rezolva problemele. Indicat ar fi să lași ecranele (telefon, pc) cu o oră înainte de ora la care vrei să dormi. Gândește-te la lucruri frumoase, acum natura este superbă, păsările ciripesc, pomii sunt înfloriți, cerul e senin, frunzele au un verde intens, etc.
Cât despre uitat, trebuie să te relaxezi, plus poți să-ți notezi orice, dacă nu reții nici frazele poți sublinia cuvinte cheie. Adunările le poți face ca în clasele primare cu foaia și pixul.

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand schimba psihologul pentru ca pare ca iti este inutil. Poate chiar ai putea merge sa vorbesti si un psihiatru. Cel mai important este sa primesti un diagnostic clar. Noi nu avem de unde stii daca e o tulburare de comportament sau o boala psihica sau altceva. Dupa ce stii diagnosticul, se pot cauta si alte solutii in afara de cele pe care ti le da medicul. E plin internetul cu articole pe toate temele si cu forumuri de discutie pentru toate problemele. Ce poti face tu ar fi sa te gandesti ce iti provoaca stresul. Trebuie mers pe firul problemei pana la cauza si de acolo incepi rezolvarea. Ar mai fi o chestie: nu iti lua singura povara ca esti defecta. Toate astea sunt probleme care pot fi rezolvate. Ce ai mai putea face ar fi sa incerci sa faci plimbari, in parc, in natura. Jumatate de ora de plimbare in care sa te focusezi pe respiratie. Incearca sa respiri corect si o sa vezi ca o sa te ajute. Apoi nu te mai uita la filme si alte chestii violente. Nu stiu ce climat ai acasa, dar incearca sa nu stai in medii unde sunt oameni agresivi.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Păi dacă mergi la psiholog îl plătești degeaba? Vorbește chestiunile astea acolo, de asta te și duci, nu? Dacă psihologului i se pare că totul e normal, dar tu nu simți asta, schimbă psihologul. Dacă totuși mergi la psiholog și ajungi să pui întrebarile astea pe un site, clar nu-și face treaba bine.
Cu problemele pe care le ai te poate ajuta o persoană specializată în asta, psiholog, ulterior psihiatru dacă va fi cazul

| IasminaIasminna explică (pentru nuivoiesăspun):

Psiholoaga mea vineri a nascut,, iar problema mea e recenta. am sunat o insa n a putut face mare lucru la telefon decat sa mi dea niste sfaturi si sa discute putin cu mine