| LiliLiliLili123 a întrebat:

Buna!
In ultimul an m-am ingrasat 10 kg din cauza faptului ca am inceput sa mananc cantitati enorme de mancare, in principal dulciuri si branzeturi, necontrolat, pana in punctul in care mi se facea extrem de rau. Normal ca au aparut vergeturi, celulita...
Am ajuns de la a fi una dintre cele mai slabute si admirate fete din clasa, la a fi o epava, o alta fata grasa cu gusalaughing
Incerc din rasputeri sa ma opresc si sa mananc sanator, insa mereu, dar mereu esuez si nu inteleg de ce, eu fiind o persoana ambitioasa si incapatanata.
Am intrat intr-un cerc vicios, in sensul ca am stari extreme de depresie din cauza felului cum arat, care ma conduc spre a manca si mai mult.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva, orice ajutor este binevenithappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Stiam eu ca esti depresivă. Mancatul compulsiv e o boala. Se numeste bulimie. Se trateaza cu stimulente/supresante ale apetitului. Anorecticele scad pofta de mâncare, mai pe inteles. Nu e vina ta, stresul iti face toate astea. Vei reveni la normsl cu tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba mananci sanatos daca nu faci si sport ca sa dai 10 kg jos e nevoie de ambele mai ales daca vrei intr-un timp cat mai scurt.incearca de fiecare data cand iti vine za mananci mult sa bei apa mai exact jumatate de litru apoi poti sa mananci o sa mananci mai putin si o sa te saturi mai repede.o alta varianta este deficitul caloric. incearca 2 saptamani sa mananci cat mai putin dupa o sa te obisnuiesti cu stilu asta.mai poti incerca si sa te speli pe dinti cand ti pofta mare de mancare. succes cu slabitul.

| Ellenaella95 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si oarecum trec si acum...m-am mutat de la curte la bloc acum 2 ani si am inceput sa ma ingras din ce in ce mai mult astfel incat de la 55 kg ajunsesem la 73... da stiu ENOOOOORM! Manvam mai mult,din ce in ce mai mult si numai prostii din supermarketuri si cel mai grav e ca nu ma puteam opri,seara ma ducwam si cumparam din nou dulciuri si chipsuri si le mancam noaptea,insa cand am observat ca nu mai pot nici sa merg ok,ca oboseam la orice pas,nu mai puteam sa ma incalt etc am pus piciorul in prag,acum o luna si am inceput sa mananc mai putin,nu mai mananc paine,nici prajeli,decat la cuptor sau fript, fructe multe iar dulce fac numai de casa prajituri pentru familia mea si gust din ele si eu pentru ca nu le poti taia draatic, incearca sa mananci din ce in ce mai putin si stomacul se va obisnui in timp si nu iti va mai cere atata mancarr, trebuie sa ai vointa, si ciocolata poti manca, insa din aceea cu 75% cacao eu mananc Heidi 75% cate 3-4 bucatele, la inceput mi se parea oribilaaaaa insa te obisnuiesti cu gust si incepe sa iti placa la un moment dat, e si satioasa chiar. VOINTA, MULTA VOINTA TREBUIE! Succes!