| ivsk a întrebat:

În urmă cu 2luni am reînceput să fac exerciții (cardio), iar o mare parte din ele solicită foarte mult picioarele. De 3 săptămâni am o durere în zona genunchilor atunci când fac genuflexiuni sau mă aplec de mai multe ori. Am căutat și nu știu ce ar putea fi. Nu sunt umflați, nu am retenție de apă sau altceva. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AssoX a răspuns:

Exact asta am patit si eu anul trecut, efectiv ma dureau dar nu arata deloc diferit.Am citit pe net ca este suprasolicitare, in ceva timp mi-a trecut durerea aia deci poti sta calm.

| ivsk explică (pentru AssoX):

Bună. Mi a trecut, dar nu am nici cea mai mica idee cum. Cred ca a fost suprasolicitare. Mulțumesc mult.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
E foarte posibil ca muschii sa nu fie obisnuiti cu genuflexiunile. Probabil ca dvs ati fortat oarecum muschii picioarelor, iar durerea este suparatoare, dar, asa cum bine cunoasteti si dvs, este bine sa mergeti la un medic, in vederea unei consultatii.
Medicul dvs, este in masura sa va sprijineasca.

| ivsk explică (pentru anonim_4396):

Bună, am sperat sa fie o problemă banală ce nu necesită neapărat o consultație, dar luni voi merge la unul neapărat. Mulțumesc mult!

| kiri11 a răspuns:

Citeste mai multe despre banda knee active. O recomand pentru astfel de dureri. Durerea ta poate proveni din cauza frecarii componentelor articulatiilo. Cauza poate fi lipsa lichidului sinovial.

| kiri11 a răspuns:

De asemenea poti citi mai multe si despre suplimentul flexa plus. Si de asemenea cred ca ar trebui sa consulti si un medic sa vezi despre ce este vorba cu acea durere mai sigur happy genunchii sunt foarte importanti.

| ivsk explică (pentru kiri11):

Mi-a spus ca sunt prea tânără sa am asemenea dureri

| CristiRx8 a răspuns:

Cand simti o durere intr-o anumita zona inseamna ca ai depus foarte mult efort (de ex. mergi 5 km cu bicicleta, iar apoi te dor picioarele pentru ca sangele se dilata iar muschii cresc )!

| ivsk explică (pentru CristiRx8):

De exemplu, astăzi mi-am făcut încălzirea și am vrut să fac genuflexiuni, iar după a 5a a apărut iarăși. Nu este ceva de nesuportat, dar nici n-ar trebui sa fie...