| elisaaa a întrebat:

in urma cu un an si jumatate, am avut (zic eu) niste atacuri de panica agresive. Acestea se manifestau prin marirea bataiilor inimii, corpul imi tremura iar mainile imi transpirau, simteam ca pierd controlul cu realitatea si ca totul va lua sfarsit acolo si atunci.
Am reusit sa trec cu greu peste stariile de anxietate si peste atacurile de panica, insa am reusit.
Problema este ca dupa un an si. aceste stari au revenit constant si mult mai agresive decat cele anterioare.
Simt la nivel neurologic un blocaj, care numai imi da voie sa lupt cu aceste starii.
Ce as putea sa fac?
Este un atac de panica sau...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Eu iti spun din experienta ca la baza tuturor simptomelor tale nu sta ceva de natura organica,ci frica,un sentiment negativ al sufletului pe care cu vointa si ambitie il vei inlatura! Asta este cauza! Cauza(frica)->efecte(simptome de rau)
Scapa de fobiile tale(nu chiar de frica in sine pentru ca este in natura noastra sa ne temem) dar scapa de fricile persistente! Odata ce te vei calma, vei invata sa-ti controlezi mintea asa cum trebuie,ele vor disparea si odata cu disparitia lor,adio simptome de genul acesta! Controleaza-ti mintea,nu o lasa pe ea sa te controleze pe tine! Ce inseamna asta? orice gand,fie bun,fie rau,nu iti apartin,sunt 'imprumutate' din exterior! Invata sa selectezi gandurile care iti fac bine si sa le elimini pe cele nocive pentru tine! Asta inseamna sa iti controlezi mintea: sa ai aceasta capacitate de selectie si eliminare la voia ta,cand si cum vrei tu(doar e capul tau, asa ar trebui). Pana nu vei avea capacitatea asta, nu iti vei controla mintea, ea te va controla pe tine! Asa se poate considera! Asta este sfatul meu! Liniste-te tu apele apoi fa-i ca Moise si imparte apa in doua! E mintea ta, acolo totul e posibil daca vrei tu! Sanatate!

2 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Felul in care descri tu aceste stari imi spune ca esti constienta de ce se intampla. Poate nu e nevoie sa lupti, luptand cu ceva acest proces se perpetua, atunci cand integrezi, te opresti si observi acel ceva dispare.
Noi suntem obisnuiti sa definim fiecare lucru, pe langa asta unele definitii, cuvinte au o incarcatura sa o denumesc nevgativa.
In prima faza fi relaxata tu cu tine, cunoastete cat mai profund, creaza o relatie intre tine si corp, corpul avand inteligenta proprie, intre tine si minte.
Apoi stim ca tot ce experimentam e creat de noi, observa de ce anume creezi acest lucru. In momentu in care apare, respira intr-un ritm placut, observa si lasa acea stare sa dispara, fara lupta doar permite stiind ca nu-ti mai este de folos si nu-ti creaza o stare placuta, zi faina. big grin

| Adii91 a răspuns:

Trebuie sa faci un exercitiu de memorie si sa-mi amintesti metoda prin care ai reusit sa treci peste in prima faza, poate ajuta. In rest, din experienta proprie, starea de anxietate trece foarte foarte rar complet 100%. Exista perioade de remisie, cum ai zis ca ai avut si tu(un an si jumatate). Uneori acele perioade pot dura mai mult, alteori mai putin, depinde de modul de viata al fiecaruia si experientele prin care trecem. Ideal ar fi sa raresti acele perioade nasoale cat mai mult, dar sa fii pregatita pentru ele in orice moment, sa le contracarezi cum se cuvine si sa nu le lasi sa-ti influenteze in mod negativ viata personala.
Exista si ajutor specializat pentru asa ceva, daca simti ca nu poti razbate de una singura.