| anonim_4396 a întrebat:

In vara am avut o fractura de genunchi osteocartilaginoasa si s-a luxat in partea dreapta. Am avut ceva complicatii. Mi-au recomandat operatie orasul meu dar Cluj a zis ca nu. Trebuia sa fac recuperare. Eram in carje dupa schioapa. Si prin octombrie am fost normala complet. Nu aveam dureri. Dar am fost scutita de la sport tot anul. In iarna am inceput sa fac,, sport,,. Adica ma pregateam pentru semestrul 2, crezand ca voi face sport. Si saream in fiecare saptamana si alergam prin casa, invatam sfoara si alte chestii. Nu ma durea nimic. Voiam foarte tare sa fac sport.

Am ramas odata cu o colega dupa scoala in sala de sport. Am alergat. Ea este cea mai rapida colega din clasa si nu imi vine sa cred ca am alergat la fel de rapid ca ea. Inca o zi am ramas la scoala si am facut alergari si am tot incercat sa fac roata dar nu imi iesise si sarituri si imi chinuiam piciorul. Peste cateva ore am facut febra musculara si ma durea piciorul drept, cel afectat. Prima oara mi-a venit febra la cel afectat din trecut si dupa si la celelalt putin. Mi-a revenit dupa 4 zile dar tot nu era ok. Ma durea si la urcare si nu puteam alerga de loc, ma durea tare. Uitasem sa alerg. Nu puteam ridica piciorul intins sus, ca ma durea foarte tare jos si peste tot genunchiul.

Acum sunt destul de ok, dar tot ma doare foarte putin. Si mi se pare putin umflat. Pot sa alerg dar am constatat ca nu pot asa de rapid. Si nu pot sa sar pe acel picior prea bine.Iar azi, cand mi-l intindeam si apoi pus jos trosnea. Si simt cum se misca ceva daca pun mana pe el cand il indoi si apoi intind. Cam toate acestea s-au intamplat in 3 saptamani, am nevoie de ajutor, sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu am avut cate o luxatie de rotula la fiecare picior.Acum 11 ani prima si acum vreo 3 a doua la celalalt picior.
Eu dupa prima luxatie de genunchi nu am mai facut educatie fizica de loc pe tot parcursul anilor scolari si nici vreun alt sport pentru ca nu il operasem si frica sa nu mi se intample iar ceva a fost foarte mare la ce chin am indurat.Mie mi s-a scos meniscul si mi s-a spus ca nu va mai fi un picior perfect normal de atunci asa ca sa nu ma astept la minuni, si eu am refuzat operatia dar cu angajamentul ca nu il voi mai forta in nici un fel de sport ca de il voi luxa iar o sa ma taie si tot asa.Prostia pe care am facut-o a fost sa folosesc celalalt picior mai mult in activitatile pe care le faceam si mi-am slabit ligamentele pana s-a dus rotula, am stat in ghips doua saptamani si si-a revenit timp de 2 ani de zile pana vara trecuta cand am calcat un pic mai tare si de atunci iar am probleme,mi se mai blocheaza, schipez, ma inteapa dar nu am mers la medic pentru ca stiu ca e posibil sa ma trimita la rmn si operatie si nu am acum banii necesari si timp de stat in spital.
Ce te sfatuiesc eu e sa pui gheata si sa te dai cu sindolor gel, nu il mai forta si alerga si poarta o genunchiera sau fasa elastica. Daca intr-o saptamana nu iti cedeaza disconfortul si umflatura mergi la medic.
Dar nu mai alerga, topai si face efort mare fizic pentru ca iti spun o chestie nasoala rau, dar piciorul ala pe deplin bun nu o sa mai fie niciodata.O sa poti sa faci exercitii fizice dar nu exagerate.Eu spre exemplu nu pot nici sa muncesc mult, sa stau in picioare mult si plus ca imi placea mult dansul dar a trebui sa renunt.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Freya1):

Multumesc mult pentru comentariu. Imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Eu nici nu vreau sa aud de cuvantul operatie. Vreau sa imi fie piciorul ca atunci cand m-am nascut chiar daca nu este posibil.Sa dau timpul inapoi, sa nu alunec in balta, nu regret asa tare ca mi am rupt piciorul in vara deoarece am invatat multe dar am si suferit.
Doctorii din orasul meu mi-au spus ca daca nu ma operez pot ramane cu sechele. Si nu s-a intamplat. Doar am ceva dureri dupa 9 luni de l-a accident. Si poate e doar de la o miscare gresita, nu de la efort pentru ca faceam zilnic. Nu m-am incalzit bine in acea zi.
Eu totusi cred ca voi fi bine. Sinceră sa fiu de cand am durerile tot incerc sa alerg si il tot intind, practic il chinui incercand sa se intample ceva, pentru ca si cum faceam eu recuperarea la picior, exercitiile acelea, ma ajutau sa pot merge. Dar nu stiam ca am nevoie de odihna. Totusi cred ca piciorul asta, sper ca va fi ca inaintea varei acestea. De cand am scapat de carje tot sar pe el si fac nebunii, sunt foarte activa, fac +10.000 de pasi pe zi uneori.dar acum 3 saptamani, am spus ce s-a intamplat. Sper sa isi revina. Chiar imi place sportul, alergatul, munca. Xd Stiu ca nu va fi aproape la fel, dar macar sper sa pot sa fac ceea ce imi place cat il mai am intreg. Adica pana cand mai traiesc. Stii, nu lasa pe maine ce poti face azi.

| Freya1 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Cum crezi tu dar bine nu va mai fi asta e clar.Tot ce spun e sa ai grija ca daca o sa il mai fortezi se poate ajunge la ce nu vrei tu sa auzi.
Sportul exagerat sau de performanta iti poate distruge articulatia de aceia trebuie sa diminuezi.Plus ca acum daca te doare si ai disconfort repausul este foarte necesar pentru ca altfel risti o ruptura de menisc sau ligament de toata frumusetea si nu te vei mai recupera asa repede.
Poti sa mergi si la un medic la control si sa ii asculti sfatul, eu daca i l-am ascultat am putut macar merge si sa imi fac activitatile zilnice si sincer mai bine renunt la eforturi mari decat sa ajung la operatii peste operatii, in carji si scaun cu rotile sau amputatii.