| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Încerc să mă las de fumat și nu știu cum să fac. Mai am 3 țigări și azi am fumat : 3 la cafeaua de dimineață, am pus 2 țigări la muncă pentru pauza de cafea de acolo, 2 am fumat de la o colegă și aia a fost până la 11. După nu am mai fumat pana la 3 când am ieșit de la muncă. Am mai fumat una după ce am mâncat și acum când m-am trezit.
Citisem tot felul de comentarii că cel mai bine este să te lași de fumat brusc, nu să le raresti.
Acuma de exemplu mai fumez una.
M-am săturat să tot cumpăr țigări și să nu mă pot descurca cu banii din cauza lor.
M-am gândit să termin țigările astea ce le mai am și cu asta de mâine încolo să nu mai fumez. Am mai avut o tentativa de a nu fuma o lună de zile și dintr-o prostie m-am reapucat.
După am avut ceva probleme de sănătate și nu puteam fuma (timp de o săptămână vomitam) și atunci am zis că nu mai fumez. Dar iarăși din nou dintr-o prostie m-am reapucat.
Cel mai mult nu am fumat o lună de zile si îmi pare rău.
Fumez de la 17 ani și acum am 27. Și mă gândesc și pe viitor când voi decide sa fac un copil... Eu zic ca atunci mă voi lăsa mai ușor.
Chestia e că eu nu trag în piept și doar scot fumul pe nas și parcă îl țin în gât.
Ma inec dacă încerc sa trag în piept.
Știu o risipă de banii enorma.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am fumat peste 30 de ani. Ajunsesem la 2-3 pachete de tigari pe zi. Intr-o zi mi-am zis: de ce dau banii pe tutun? Am cumparat doua tigari electronice (Erau scumpe atunci, in 1998) si intr-o luna si jumatate m-am lasat defintiv. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu as mai cumpăra nimic. Am primit de la prietenul meu un iqos și știu că atunci când m-am lăsat o lună de zile de fumat, fumasem iqos o săptămână și nu îmi mai trebuia țigări. Acuma nu știu, sunt curioasă dacă aș încerca cu iqos, poate m-aș lăsa cu totul.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul tine de vointa. Daca ai inceput sa-ti pui problema poate ca esti pe drumul cel bun!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Totul se rezuma la banii, ăsta e adevăru. Prea mult cheltuiesc pe țigări și sunt zile când abia mă descurc pana la salar. Stau și în chirie...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau! Trebuie sa pui capat. Daca ai sti cat de bine ma simt acum! In 27 mai am implinit 13 ani de cand m-am lasat. Am fumat de pe la 14 ani. In clasa a 8-a putin (1-2 tigari pe luna), in anul 1 si 2 de liceu cate un pachet pe luna, in anii 3-4 ajunsesem la un pachet pe saptamana. In ATU (Academia Trupelor de Uscat) fumam aproape un pachet pe zi. Vai si amar! Acum ma bucur ca m-am lasat.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Și eu aia încerc. Recunosc că acum la cafea, am fumat doar 2 țigări și nu îmi mai iau. La muncă nu voi merge să fumez pentru că încerc să mă abțin. E mai greu dar sper să reușesc. Dacă voi rezista 8 ore e clar că mă pot lăsa și asa.
De exemplu dacă mergeam la o ruda și nu puteam fuma, nu fumam câte ore stăteam. Și nu pățeam nimic. Poate e doar un moft să zic așa. Pentru că până la urmă sănătatea mea e mai importantă.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti ajute Dumnezeu sa te lasi! Cand iti vine sa fumezi gandeste-te ca n-ai bani de dat pe asa ceva ce-ti distruge sanatatea. Eu tuseam dimineata de sculam toti colegii (eram o scara doar de militari) sa mearga la munca. Mi-au trebuit 2-3 ani ca sa scap de tusea tabacica. Te rog eu, incearca! Putina ambitie.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc. Da asa este.
Îți doresc o zi frumoasă happy!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, la fel!

| wildthing a răspuns:

Eu nu pot sa inteleg dependenta de tigari pentru ca nu am fumat niciodata, dar cred totusi ca daca vrei cu adevarat sa te lasi, o faci pur si simplu. Uite, din momentul asta nu mai fumezi, nici macar pe cele pe care le mai ai! Le arunci si nu mai pui gura pe tigari niciodata, nici macar "dintr-o prostie"...care nici macar nu stiu ce inseamna exact.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Vreau să mă las cu totul că deja chiar nu mai rezist cu banii. Am ajuns să îmi iau pachet tot a doua zi. Și crede-mă că a și alte cheltuieli pe lângă aia. Trebuie să mă las cumva odată pentru totdeauna.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fa-o pur si simplu! Acum! happy

| Eireann a răspuns:

Daca vrei poti sa citesti cartea " In sfarsit nefumator" de Allen Carr ( se gaseste si pdf daca cauti). In general nu sunt adepta cartilor de self help dar am prieteni fosti fumatori care spun ca chiar ajuta cartea asta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Menționez că nu mă lupt cu un astfel de viciu, dar părerea mea ar fi sa le rărești sistematic. Iar cel mai important lucrul este voința, sa vrei.
In funcție de cate țigări fumezi într-o zi normala, reduci porția cu 3, 5, 7 etc. După 3-5 zile, mai reduci și tot așa. A incercat taica-miu pastilele alea de le arata la tv, i-am zis din start că-s o prostie și într-adevăr, la el nu au funcționat. Dar cunosc persoane care "s-au lăsat datorita pastilelor", cel mai probabil a fost doar voința lor și efectul placebo. (Am scris asta, deoarece astfel de medicamente sunt "apa de ploaie in scopul pentru care au fost create" și cine știe ce efecte aduc pe termen lung, la fel ca ceaiurile/pastilele pentru slăbit. Daca existau așa ceva, nu mai avea nimeni probleme cu fumatul, greutatea etc).

| Mirel4412 a răspuns:

Alternativa: vape. La 100 lei, gasesti vape-uri cu arome si cu nicotina, asa poti pune din ce in ce mai putina nicotina, pana nu mai simti nevoia. Cel putin asa as face eu daca as fuma, si asa au facut prietenii mei care fumau.
Mult succes!

| Sekim a răspuns:

Folosește țigări medicinale, sunt pe baza de plante. Nu au absolut niciun efect negativ, scot fum și sunt ieftine.

| SlenderMan299 a răspuns:

Inlocuiește acest obicei, cu un alt obicei.

| Ana2920 a răspuns:

Exista un "medicament" sa zic asa special pentru lasat de fumat. Nu stiu daca functioneaza, dar macar incerci.

| NiNuAreNume a răspuns:

Te lasi pur si simplul. Spre rusinea mea, nu am citit tot ceea ce ai scris. Dar si eu am trecut prin ce treci tu: am vrut sa ma las si nu puteam. Este simplu: te lasi si gata. E decizia ta. doar TU poti sa spui pa. Nu exista azi fumez doar doua si maine doar una. Pur si simplu le lasi de tot o data pentru totdeauna. Perioada asta chiar era cea mai potrivita, cum multi am stat doar in casa si eventual chiar muncind de acasa, fara sa iesim la cafea, in oras. M-am lasat intr-o zi fara sa stiu ca de data asta ma las pe bune. Am zis sa vad cat rezist. Am numarat zilele, care s-au facut saptamani, apoi luni. Am vazut ca pot. Pur si simplu ma pacaleam. ziceam "hai sa mai stau o zi fara fumat". A trecut un an de cand nu m-am atins de tigari si ma simt formidabil. nu mai cheltuiesc bani, depun efort mai usor, ma simt mai bine si mai increzatoare

| anonim_4396 explică (pentru NiNuAreNume):

Am fumat și restul țigărilor și nu mai am. Sper să mă țină.
Cred că, cafea pot să beau și fără țigară.
Vreau și încerc să mă las. De exemplu dacă merg la cineva și nu se fumează sau nu știe că fumez, câte ore stau acolo nu fumez nici o țigară.
Deci poate nu sunt o fumătoare atâta de gravă.

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine a functionat exact contrariul ( bine m—am lasat si realicat in ultimi 30 de ani de o gramada de ori - cateodata si 3-4 ani la rand ). Infine, ultima "lasare" anul trecut a fost de genul: nu am mai fumat tigara cu tigara ( nici nu mi-am mai cumparat ) dar am stat pe langa astia care fumau o perioada. Mai intra ceva substante dar cat de cat sa ma pot lasa "treptat". A functionat usor, fara bravada si fara tremurat. Dupa 8 luni m-am reapucat din nou!