| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna!
Inotul ajuta la inaltat?
Eu asa am auzit,ca inalta destul de mult.
Am mai auzit ca si slabesti daca faci inot, este adevarat?
Eu nu as vrea sa slabesc ca sunt destul de slaba, am 14 ani si 1, 50 inaltime si 38 de kg si nu as vrea sa slabesc ba din contra!
1. Daca chiar inotul ajuta in cate luni se vede rezultataul?
2.O sa ma apuc de inot in septembrie sau octombrie, pana atunci ce as putea face incafara de basket si voley pentru a ma inalta un pic.
3. Daca tot ma inalt,ar trebui sa ma ingras pe urma,dar la capitolul mancare nu ma am prea bine, nu prea mananc ca nu imi este foame mai ales acuma vara, cum m-as putea ingrasa?
4.Parintii mei nu sunt asa de inalti, mama are 1, 60 si tata are 1, 65 este vreo sanasa sa ii intrec facand inot?

Dau funda celui/celei vare imi raspunde la intrebari fara bataie de joc!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pe langa baschet, volei, handbal, innotul este un sport de inaltime, ajuta la cresterea in inaltime.
Te pup!

| vangaelis a răspuns:

La 14 ani vrei sa te inalti ca brazii? mai esti la pubertate. ai timp sa cresti pana la 21 de ani. intr-adevar inotul e bun, dar nu inteleg dc la 14 ani sunteti disperati asa. ah, joaca si baschet ca si acela ajuta. si handball apropos.

| AndreeaNustiu explică (pentru vangaelis):

Sunt disperata pentru ca sunt mica de inaltime, toti oamneni nu imi dau mai mult de 12 ani desi am 14 ani, si nu nu am vrea sa fiu ca bradul macar cu 10 -15 cm sa cresc nu intr-un timp scurt intr-un timp indelungat. Vreau sa cresc acum pentru ca am cicit untr-un documentar ca fetele cresc mai simplu pana la 15 ani pe urma e cam greu sa cresti, de asta vreau acum ca mai incolo o sa imi fie mai greu.Stiu am mult timp la dispozitie sa cresc pana la 21 de ani dar nu cred ca o sa cresc mult si o sa raman ca parintii mei, de asta vreau acuma prin sport.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Inotul si Baschetul ajuta cel mai mult.
Ai sanse mari sa ii intreci. Daca joci mult baschet, pana la 18 ani poti avea si 1.75!
Succes.

| Mikhtarian a răspuns:

Inotatul ajuta organismul sa se organizeze frumos.
Cresti pentru ca dai si din maini si din picioare, executand manevre obositoare in care vei creste.
De slabit, slabesti si cand alergi putin, dar apoi cand alergi?
Am un prieten, parintii au 1-65, 1-60 si el are 1.90.
Concluzia? Daca tu singur nu faci sport probabil ramai ca parintii tai, dar daca faci sport, vei creste!

| CorneliaC a răspuns:

Da, inotul ajuta la inaltat, incearca si o sa vezi rezultatele

| RalucaGabriela12 a răspuns:

� In timpul inotului iti folosesti majoritatea grupelor musculare si de asemenea iti soliciti la maxim inima si plamanii,
� Creste forta si rezistenta musculara, se imbunatateste postura si creste flexibilitatea,
� Este folositor in special pentru persoanele obeze, gravide si de asemenea pentru cei cu probleme articulare si ale spatelui,
� Inotul este un sport excelent pentru persoane de toate varstele si nivelele profesionale,
� Nu exercita presiune asupra articulatiilor, precum alergatul, aerobicul sau ridicatul greutatilor,
� Te ajuta sa mai dai jos din kilograme, cu conditia sa tii si o dieta corespunzatoare.