| eudoareu123456 a întrebat:

Intrebare mea este despre menstruatie.
In luna martie mi-a intarziat menstruatia aproximativ 7 zile, adica in loc sa imi vina pe 22-23, mi-a venit la sfarsitul lunii, pe 30 si a tinut cam pana pe 4 aprilie.La sfarsitul lunii aprilie nu mi-a venit deloc menstruatia, iar acum stau si astept...Mie imi este foarte frica avand in vedere ca o luna nu mi-a venit.Contact sexual nu am avut niciodata.
Saptamana care vine am un party si imi este tare frica sa nu imi vina atunci laughing
anyway, de ce credeti ca in aprilie nu mi-a venit? O dereglare hormonala? Este normal? Am 15 ani, cred ca am uitat sa mentionez.
Daca nu imi vine nici luna aceasta ar fi cazul sa merg la un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| milosbum a răspuns:

Nu te speria, la varsta ta o mentruatie dereglata e absolut normala, nu e cazul unui control decat daca intarzie undeva peste 2 luni. Cauzele unei intarzieri prea mari pot fi stresul, un program de somn haotic sau faptul ca nu mananci regulat (printre altele). Ca sa te asigur, si eu am patit, si n-a fost nicio problema, dupa vreo 2 saptamani de cand ar fi trebuit sa vina s-a indurat mama natura de mine.
In ceea ce priveste party-ul, stai linistita, nu e ca si cum s-ar sfarsi lumea, indiferent daca iti vine sau nu laughing (fii totusi pregatita).
Speeer ca te-am ajutat oricat de putin.

| eudoareu123456 explică (pentru milosbum):

Multumesc mult de tot.M-am mai linistit laughing Cred ca mai mult e de la somn pentru ca in ultima luna adormeam pe la 12 seara si ma trezeam la 6 laughing

7 răspunsuri:
| nuconteaza777 a răspuns:

Descarca-ti aplicatia "Flo"
Eu la fel am menstruatie neregulata si aceasta aplicatie ma ajuta mereu si imi scrie cand trebuie sa imi vina zilele rosii. big grin

| bwb a răspuns:

Un control cat mai repede nu strica niciodata!

| bwb a răspuns (pentru bwb):

Eu nu as lua de bun raspunsul la care ai dat funda. Poate ai auzit de proverbul: "frica pazeste pepenii" Dereglarile chiar temporare si intamplatoare ale aparatului genital feminin nu trebuiesc neglijate si sfaturile dupa ureche sau: "asa am patit si eu" pot fi uneori fatale. nu te increde in nimeni care nu este medic mai ales daca nu ai fost la o consultatie. Orice ginecolog de la orice cabinet, poate sa te ajute sau chiar sa te indrume catre un specialist, in functie de simptomele tale! Mergi la medic!

| eudoareu123456 explică (pentru bwb):

Voi merge daca luna aceasta nu imi va veni. Pana atunci nici maica-mea nu vrea sa ma duca deoarece are aceeasi parere: dereglare hormonala obisnuita.

| bwb a răspuns (pentru eudoareu123456):

Mama ta este medic?

| urprettynomatterwhat a răspuns:

Hmm, depinde. Tinand cont ca ai doar 15 ani este destul de normal ca menstruatia sa nu vina regulat. Depinde si de caz, adica unor fete le vine menstruatia foarte regulat iar altora fix opusul! Stiu atatea si atatea cazuri ale unor fete carora le-a venit ciclul in aprilie si le-a mai venit din nou in august. Au fost la ginecolog si li s-a spus ca e normal. Daca menstruatia nu vine sau vine tarziu nu e nicio problema, poate fi chiar din stres, cateodata depresie sau din cauza ca nu dormi destul de mult. Nu poti opri menstruatia. Daca vine, vine, nu ai ce sa faci. Daca iti e frica poti sa iti iei la tine un tampon internal si sa il pui daca incepe sa curga, asta e! Acu' nu stiu ce fel de party este adica daca ai de gand sa iti iei rochie sau fusta sau blugi. Daca e, evita albul. Daca ai trecut de 14 ani, este chiar recomandat sa te duci la ginecolog. Nu neaparat ca sa iti faca un control ci sa vorbiti putin.