| Andreea0612 a întrebat:

Intrebare pentru cine poarta lentile de contact. Daca nu port lentile de contact in fiecare zi, mai trebuie sa am griija de ele si atunci cand nu le port?
Adica, de exemplu, eu nu le port 2 zile, le pot lasa in cutia ei cu solutie mai mult timp sau trebuie sa schimb solutia si sa curat lentilele chiar daca nu le port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ProMV a răspuns:

Salut! Eu port lentile de contact si stiu din proprie experienta, adica cand le-am cumparat mi s-a spus ca daca nu le port, le las pur si simplu in cutiuta speciala, dar dupa ce incep sa le port inapoi sa le ingrijesc. Adica, poti sa le ingrijesti si sa le speli chiar si daca nu le folosesti, dar nu ajuta la nimic big grin
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| IuseinLavinia a răspuns:

Cand le porti schimbi solutia unde erau ele si le pui dupa folosire. Iar cand le folosesti cand trebuie sa le pui in cutiuta schimbi iar solutia. Sa nu prinda un microb ceva.

| stefaniastefi a răspuns:

Buna îngrijire a lentilelor ajuta la mentinerea sanatatii oculare si a confortului pe toata durata purtarii acestora!
Pentru a te bucura pe deplin de lentilele tale de contact, acestea trebuie sa fie în permanenta curate si confortabile. Nu purta niciodata lentilele mai multe ore decât cele recomandate de specialistul tau oftalmolog. Daca, atunci când porti sau manevrezi lentilele tale de contact, vei respecta regulile de întretinere din acest ghid, te vei bucura de o vedere clara, fara probleme.
Verifica-ti ochii în fiecare zi. Daca vederea devine neclara, ai senzatie de disconfort sau ochii sunt rosii, scoate lentilele de contact si contacteaza imediat specialistul tau oftalmolog.

Si eu am purtat lentile cateva luni si oftalmologul mi-a scris pe o foaie pe care inca o mai am, ce ti-am spus eu mai sus.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| nicols a răspuns:

Este foarte important sa le pui solutie curata de fiecare data cand le depoitezi si este suficient sa le cureti inainte de a le aplica pe ochi. Daca stau acoperite cu solutie curata nu trebui sa le faci nimic pana la urmatoarea purtare. Daca vrei citeste pe blogul www.medlens.ro mai multe informatii despre intretinerea lentilelor de contact.