| M978 a întrebat:

Buna! Iubita mea are o scecretie albicioasa in zona vaginului. Noi am tot cautat pe internet ce poate fi si am constatat ca ar putea fi condidoza, dar ea are doar un simptom, adica acea substanta alba si mancarimi in zona intime, dar nu foarte dese. Ce ar putea fi, daca ati puteam sa-mi spuneti. Mentionez ca are 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala este normala si rolul ei este de a hidrata si curata vaginul.Culoarea si textura difera in functie de perioada ciclului menstrual.In perioada fertila, aceasta este transparenta, fluida, elastica, asemanatoare albusului de ou.In rest, este alba, opaca, cremoasa, lipicioasa.

Ar trebui sa ridice semne de intrebare daca apare cel putin unul din urmatoarele simptome: miros specific, culoare anormala, textura anormala, mancarimi, usturime (constanta sau la urinare).

Simptomele care pot aparea in cazul candidozei sunt:

-prurit (mancarime) si iritatie la nivelul vaginului si a vulvei;
-senzatie de arsura, in special la contact sexual sau in timpul urinarii;
-eritem (inrosire) si edem (umflare) a vulvei;
-durere vaginala;
-eruptie vaginala;
-leucoree (scurgere groasa, albicioasa, fara miros, cu aspect branzos);
-scurgere vaginala apoasa.

Daca suspectati ca este vorba de candidoza, poate cumpara ovule din farmacie.Recomandarea mea este Zifex.Tratamentul dureaza timp de 7 zile.1 ovul/zi, seara, inainte de culcare.In acest timp, nu are voie sa intretina relatii sexuale.

Numai bine!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Floridori):

A scris ca are si mancarimi

dar ce e tare e ca el pune intrebarea, deci unul dintre ei a calcat stramb dar e ok... wow

| Floridori a răspuns (pentru Zuzu1991):

Candida Albicans este o ciuperca ce traieste in corpul uman.Candidoza vaginala este o infectie fungica ce se produce atunci cand exista un dezechilibru la nivelul florei vaginale si candida preia controlul.Deci nu cred ca e vorba de calcat stramb...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Floridori):

Ok, am citit si eu, nu e probabil, dar nici imposibil

totusi, in cazul asta cred ca o are... daca are si mancarimi, deci ar trebui sa se duca la doctor!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu ea la ginecolog de fapt mama ei trebuie sa mearga cu ea deoarece fata ei este minoră, dar spune sincer a ti facut sex voi doi? Se numeste candidoză nu condidoza si numai ginecologul poate pune diagnosticul si prescrie tratament, nu noi pe TPU intrucit nu stim.

| Violleta2022 a răspuns:

Secretia aceea poate fi normala daca fata este in perioada fertila, dar poate fii anormala daca este provocata de vreo infectie bacteriana, precum candida, trihomonas, bleonaragie samd.
O sfatuiesc sa mearga la ginecolog pentru o anliza citologica sa identifice natura secretiei si sa primeasca tratament adecvat.
In anumite cazuri cand este prezenta o infectie, tratamentul se extinde si se face concomitent de femeie si barbat, pentru ca vindecarea sa fie concomitenta si sa nu se mai produca re-infectarea de la unul la celalalt.
Sexul este interzis pe toata perioada tratamentului, pana rezultatul citologic vine negativ.

| Vântulalb a răspuns:

Nu cautati pe internet. Cautati un medic dermato-venerolog.

| MariaMaia879 a răspuns:

Buna! Recomand sa se duca la un medic ginecolog, nu este nicio rusine, se poate duce la o doamna ginecolog ca sa-i fie mai usor! Trebuie sa se gandeasca ca e vorba de sanatatea ei si ca pana la urma la cate 'pisicute' vede medicul ala pe zi, a ei ar fi una in plus pe care oricum o uita in 5 minute. Daca secretia este alba si branzoasa+mancarimi, poate fi candidoza. Nu este o boala grava, toate femeile patesc asta cel putin o data in viata, deci este tratabila si dispare. Femeile au secretii vaginale, pentru ca ele ajuta la curatarea vaginului, de obicei este transparenta si apare in perioada fertila a femeii, atunci fiind mai abundenta, dar daca isi schimba consistenta si capata miros atunci mai bine se duce la medic, nu prea recomand sa mearga la farmacie, pentru ca iti dau medicament fara sa ti fi facut vreun control, deci practic 'dupa ureche'. Atentie insa, din ce stiu eu candidoza nu are miros! Sper ca te am ajutat, te poti duce cu ea la medic si o poti incuraja si multa multa sanatate!

| Romanică a răspuns:

S-ar putea transforma in ciuperca daca nu are de gand sa mearga la ginecolog. Are simptome? Daca nu se poate pur si simplu sa se curete inauntru de secretii. Cel mai bine ar fi sa mearga la ginecolog! Cati ani are? Poate sa mearga si singura, fara parinti