| MalinaC a întrebat:

Bună,la ai mei 23 de ani mă simt deprimată,mereu tristă,plîng de la nimic, îndeosebi seara.Am un job mult iubit,ziua sunt fericită,cu bună dispoziție insă ajung seara mă transform în altă persoană.Poftă de mâncare nu prea am,dar și cînd mănînc nu mai am placere, am impresia că nu are gust. Oare e o depresie? Cu toate că nu mi-aș dorisa fie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ca ai anumite ganduri ascunse care ies la suprafata prin depresie

| Violleta2022 a răspuns:

Este categoric depresie! Taman ai descris simptomele depresiei.

| Caro34 a răspuns:

Poate ești stresată sau simți lipsa unui cineva de suflet sau poate este ceva pe care il revezi constant si-ti trezeste un sentiment de singurătate, neliniște... Incearca sa-ti faci prieteni cu care sa pastrezi legatura, sa comunici, sa dormi suficient, sport, mancare sănătoasa si lichide suficiente! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un fel de depresie mai rară.Şi interesantă de studiat.Dar app. cam e necesar să consulți un psiholog că ceea ce ai tu nu este absolut deloc okay (sorry).Dar chiar nu e normal, seară de seară...Mai am şi eu crize depresive când efectiv răbufnesc pentru că obişnuiesc să țin totul în mine, dar mi se întâmplă la cine ştie câte luni şi chiar şi atunci e nasol.
So, mhm, take care!

| Roxin a răspuns:

Buna!

Depresia, ca orice alta afectiune si in definitiv ca orice se intampla zi de zi cu noi, are o cauza, un motiv.
''Plang de la nimic'' nu exista. Ca sa plangi, ceva trebuie sa iti transfere starea asta.
Ca sa intelegi ce ti se intampla, trebuie mai intai sa identifici de unde pleaca starile.
Iar primul pas in rezolvarea problemei este sa recunosti ca exista una...mai ales sa iti recunosti tu tie. happy

| missfatadelatara a răspuns:

Te copleșește stresul sau problemele pe care nu le conștientizezi.

Ori acea fericire e în parte prefăcuta numai pentru a nu părea necăjită la servici.

| 94Lucifer94 a răspuns:

E din cauză că îți lipsește ceea ce ai tu nevoie cel mai mult. Și anume de cineva care să-ți fie alături, să te simți apreciată și iubită. Uneori totul pare zadarnic dacă nu ai cu cine împărtăși anumite momente. E ciudat că spun asta, dar dacă continui așa cu siguranță duce la depresie. Încearcă să-ți cauți pe cineva care să te înțeleagă și să te susțină. Petrece-ți mai mult timp cu prietenii sau familia. Sau de exemplu fă-i fericiți pe alții, poate te ajută să te simți mai bine. Ai nevoie să găsești acel ceva care să te facă să te simți împlinită și fericită.

Răspuns utilizator avertizat
| Bad2Fast a răspuns:

A fost o perioadă când si eu... ( baiat) eram la fel apoi după un timp a trecut de la sine pur si simplu poc poate o fi de la vreme

| Neacșu_Rareș_2004 a răspuns:

Ai pe cineva vre un iubit? Dacă nu este singurul răspuns ia-ți un iubit și strânge bani și ia-ți o casa sau una închriatală sper că te-am ajutat