| anonim_4396 a întrebat:

La inceputul fiecarei veri, sunt terorizata de purici cam de 5-6 ani. In fiecare vara si acum sunt muscata de purici si sunt plina de bube, mai ales pe picioare. Problema e ca am si pisica si cred ca se imultesc si s-au raspandit in casa. Cred ca sunt si alergica la ei. Dar nu inteleg ceva, numai pe mine ma musca, pe mama sau pe sorumea nu sad
Cum scap de bubite?
Si cum scap de puricii din casa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai?

| samiZiciPompier a răspuns:

Se poate sa fie ceva pe fond nervos daca spui ca pe ceilalti nu ii inteapa.
Da-te cu lotiune Autan, au in farmacii. Eu si dupa ce am scapat de purici inca mai simteam ca ma inteapa, dar era de la intepaturile vechi care nu se vindecasera. Ma dadeam cu el seara la culcare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La farm veterinara este solutie ( era 10 lei odata ) care o diluezi, dai cu pompa de stropit geamuri pe haine si toate carpele din casa, le scoti si le aerisesti, le speli si scapi. Daca nu ai grija de dracul de pisic tot cu solutie pe ceafa, care si ala sufera saracul, te umpli din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai la casa? Poate puricii vin din podul casei happy. Oricum, din cate stiu eu, se pot gasi diferite solutii pentru. a scapa de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 15 ani si stau la apartament.

| FaraNume77 a răspuns:

Un praf pentru purici pentru caini si pisici costa 10-15 lei. Cumpara unul si da pe ei fara frica peste tot ca nu patesc nimic si ii apara si de capuse. A doua zi nu o sa mai aiba purici. E foarte eficient. Daca ai cainii dai si pe ei pentru ca pisica se va umple iar de purici de la ei. Daca ti.a umplut casa de purici trebuie sa iei solutie de aia si sa stropesti laughing)))))))) Nu stiu cum se face ca nu am avut problema asta niciodata. Motanul meu nu are purici deloc.