| Sherif77 a întrebat:

La noi in scoala este epidemie de varicela. Daca am o raceala in momentul de fata si am avut contact cu o persoana ce are varicela se poate sa fac si eu chiar daca sunt racit acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Da se poate mai ales daca tu nu ai avut varicela pana acum si mai ales din cauza faptului ca organismul tau este imunodeprimat din cauza racelii. Deci sfatul meu e sa eviti pe cat posibil contactul cu cei ce au deja varicela si sa incerci sa te protejezi.

2 răspunsuri:
| patrik986 a răspuns:

Daca nu ai mai avut in copilarie, da poti avea.

| MihaelaMunteanu a răspuns:

Daca ai mai avut aceasta boala in copilarie nu poti sa o mai ai, eventual daca nu ai avut-o, este posibil sa o faci si tu! Dar nu te panica este ceva care trece!