| Nume6 a întrebat:

La oftalmolog știţi că vă pune de două ori la aparat. Înainte de acea picătură si după ce v-a administrat în ochi picătura de dilatare a pupilei. Vreau să știu de ce cand te pui la aparat fără picătură aparatul dă o valoare de dioptrie, iar după ce te-ai pus la aparat cu picătura îţi dă o valoare total diferită? Care e valoarea corectă de dioptrii pe care o ai până la urmă? Sper că s-a înţeles ce vreau să spun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim asa ceva deoarece nu suntem medici, întreaba medicul, el ar trebui sa i ti spună, l ai intrebat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valoarea corecta e cea pe care ți-o prescrie medicul oftalmolog ca să îți faci ochelarii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu greseste! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ati avut situatii in care v-au gresit dioptriile?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaaa!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Odata dioptriile, alta unghiul de referinta la cilindrica.