| onlychengs a întrebat:

La sfarsitul lui ianuarie am fost la dentist să-mi trateze o carie. Mi-a spus că era destul de adâncă și e foarte posibil să fi ajuns la nerv, dar a decis sa nu-l scoata. Simțeam o sensibilitate la rece și fiebinte dar când am mai fost mi-a spus că e normal și că o să isi revina. Mi-a mai tratat o alta măsea și după o zi sau doua au început să mă doară, în special măseaua care avea caria până aproape de nerv, mă durea efectiv când o ating sau când am dintii unii peste altii, iar acum am observat ca mi s-a umflat putin gingia in partea din interior, spre cerul gurii. Durerea nu prea imi mai trece acum, am incercat cu nurofen, paracetamol si brufen, dar e cam degeaba... Stiti ce este de facut? Stiu, ar trebui sa merg la dentist, dar am programare tocmai in aprilie, iar doamna doctor a spus ca nu prea ar dori sa trebuiasca sa scoata nervul. PS:Am aproape 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Caută un alt medic, de data asta unul care știe să își facă meseria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul la care te duci e foarte prost, nu ştiu cine i-a dat diploma, ar trebui urgent să mergi la un alt medic să-ţi scoată nervul. Eu în decembrie am fost la un medic foarte bun care mi-a pus anestezie şi mi-a scos nervul şi nu m-a durut deloc. Nu trebuie să-ţi scoată dintele, trebuie doar să-ţi scoată nervul. Ar trebui urgent să mergi la un medic normal nu la unul fricos pentru că treaba se agravează şi vei putea avea probleme şi mai mari, pentru că caria va trece de dinte. Ce medic tâmpit, cică o să treacă caria de la sine. Ar trebui să o dai la poliţie căci din vina ei pot suferi mulţi copii. Tu eşti mare şi nu ţi-a tratat caria, dar la copii de şapte, opt ani ce face? Succes!

| onlychengs explică (pentru anonim_4396):

Nu ce sa spun, a zis ca desi mi-
a tratat caria nu ar dori sa mi scoata nervul pentru ca in acest caz dintele ar putea cadea inainte de vreme

| anonim_4396 a răspuns (pentru onlychengs):

Ţi-a tratat caria doar la suprafaţă şi nu a vrut să-ţi scoată nervul?
Dejeaba... oricum, caria din înăuntrul dintelui va da complicaţii.
Caria nu ajunge doar la smalţ şi dentină, ea poate pătrunde în tot nervul până la rădăcina dintelui. Dacă caria a mâncat tot nervul înseamnă că ar trebui să-ţi plombeze nu doar suprafaţa dintelui, dar şi canalele. Nu sunt specialistă, dar aşa mia făcut mie şi la încă o fată, şi nu a pomenit nimic de căderea dintelui. În plus nu are cum să cadă dintele, că sfredeleşte doar până la dentină, iar apoi nervii îi scoate cu un fel de acuşor. Multă sănătate!

| onlychengs explică (pentru anonim_4396):

Daca nu imi trece durerea pana miercuri o sa sun la cabinet sa ma reprogrameze pentru scoaterea nervului

| anonim_4396 a răspuns (pentru onlychengs):

Bravo! Multă sănătate în continuare! happy

| XYZ02 a răspuns:

Daca te doare la rece si cald dupa o perioada mai lunga de la punerea ei e probabil sa fie mult prea aproape de nerv si sa fie nevoie sa ti-l scoata, iar cand incepe sa te doara la atingere(doar la atingere) inseamna ca nervul deja a murit si trebuie sa ti-l curete.
Cel putin asa a fost in cazul meu cand am avut 2 interventii(si inca mai lucreaza la una dintre ele unde am avut niste complicatii si mi s-a infectat)
Cred ca daca persista mai mult de 3 zile de la interventie sau este insuportabila ar trebui sa te duci la dentist inapoi sau de ce nu sa nu il schimbi?
Nu sunt medic dentist sau ceva, dar ti-am spus din experienta mea.Succes

| onlychengs explică:

Buna. Am revenit cu un update
Maseaua nu ma mai doare, nu mai e umflata. M-a mai durut o zi dupa ce am postat intrebarea si dupa a disparut treptat durerea. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!