| DanyXhell a întrebat:

Buna la toti.Am o problema cu hamsterii, sunt femela si baiat dar nu am mai avut probleme cu ei, in ceea ce priveste bataia.In urma cu cateva minute au inceput sa se bata si am vazut ca parul de pe blanita e ciufulit si un pic smuls, iar pe botul celuilalt hamster o mica zgarietura din care iesea sange. S-au mai batut dar nici chiar ca mai inainte, bine se jucau doar. Ajutati-ma si pe mine cu diferite raspunsuri dau funda la cele mai bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| wpAbby a răspuns:

Despartei urgent iar pe cel cu zgârietura du-te cu el la veterinar.Ai putea sa ii duci pe amandoi

Răspuns utilizator avertizat
| AleeAleexandra a răspuns:

Hamsterii se mai cearta uneori, din cauza mancarii/teritoriului. Tinei separati ceva timp si daca nu se mai bat e in regula.

| Pittikk a răspuns:

Hamsterii se bai bat..si mai usor..si mai violent.Incearca sa ii tii catva indepartati in custi diferite si apoi sa bagi femela in cusca baiatului...Nu stiu daca va merge pentru ca nu merge mereu. Sper ca ti-am foste de ajutor!happy

| lolmylolyou a răspuns:

Ce rasa sunt?

| somoiagandreea a răspuns:

Hamsterii se cearta mai ales pe teritoriu sau mancare ar fi bine sa-i separii ceva timp chiar si o zi sau mai mult si incerca sa-i mai pui unul langa altul 10-15 minute si svezi daca se mai bat. Si eu doi hamsterii tot hata si baiat si s-au batut o data din cauza ca baiatul incerca sa se dea foarte mult la ea si i-am separat vreo 2-3 zile si de atunci nu au mai facut nimic. In legaura cu zgarietura ar trebui sa-l duci la doctror s-au sa te interesezi pe internet ce sa-i dai al unei prietene avea tot asa si-i punea apa pe putina vata si-l punea vreo 2 minute adica il tine pe hamster si-i punea.
Sper sa-si revina si sa te ajute comentariul meu! Poti sa ma anunti si pe mine la sfarsit cum se mai simt si daca a functionat metoda pe acre eu am folosit-o! BAFTA

| Alecsuu a răspuns:

Pune-i separat ceva timp (10-15 min )