| pink94 a întrebat:

Buna la toti:*. Deci, de cand ma stiu mi-a fost greata de ulei sau orice alte chestii prajite in ulei (snitele, peste pane (absoltu tot)). nu pot spune ca nu mananc prajit nimic prajit in ulei dar cand mestec si inghit pfaai am o senzatie ciudata, de parca mi se intoarce stomacul si nu stiu de ce am senzatia asta si cum as putea scapa de ea. Oare sa am probleme cu fiara? Niste sfaturi va rog:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, este posibil să fie vorba despre o problemă la fiere/ficat.
Mergi la medicul de familie, și explică-i situația!
Îți va da trimitere să faci câteva investigații necesare, și vei afla ce ai!
Sănătate!

| AdelinaC a răspuns:

E posibil sa fie si ceva de la fiere sau pur si simplu astea sunt gusturile tale in mancare(cu totii avem scarba de anumite alimente). Mergi la un gastroenterolog sau la medicul de familie si spune-i de greata asta cand vezi mancare prajita in ulei. Daca iti spune ca esti sanatoasa inseamna ca asa esti tu si ca organismul tau nu suporta uleiul.Nu ai ce face decat sa elimini alimentele prajita in ulei din macare, iar daca ai pofta de carne iti poti face de ex un gratar(nu iti trebuie ulei, friptura iese mai suculenta si mai gustoasa) sau poti sa pui mancarea la cuptor in loc sa o prajesti in ulei.

| jadir a răspuns:

Am avut si eu problema asta pana ma invat un coleg de flair unde gresesc. Exemplu dimineata se incepe cu un mic dejun usor de digerat paine prajita cu unt sau marmelada dar nu strat gros ff subtire.Inainte de a manca gras se mananca o salata de laptuci, apoi continui cu mancarea grasa.Sunt cateva exemple sper sa te ajute.

| qwertyuiopasdvfbgfded a răspuns:

laughing In primul rand,am remarcat folosirea incorecta a cuvantului "fiara" in mai multe comentarii. Corect este "fiere" laughing.In ceea ce priveste greata,te inteles foarte bine.Mie imi este greata din orice. si este foarte greu,crede-ma.Tu, in schimb, ai putea sa consulti un medic.Iti doresc multa sanatate!