| Mia999 a întrebat:

Luna aceasta inainte de menstra am avut 8 zile scurgeri maronii astazi mi-a venit menstra dar nu e normala, sangerez foarte puțin si am dureri pelvine, sunt suportabile dar apăsătoare și ma simt balonata, e un disconfort total la burta si cand port haine. Luna trecută am patit la fel inainte de menstra, 7 zile scurgeri maronii apoi mi-a venit menstra normal fara dureri fara alte probleme. A mai pățit cineva asa? Imi puteti da vreo "idee" despre ce ar putea fi vorba? Intreb aici pentru ca momentan nu pot merge la un doctor pentru un control. Multumesc de ajutorul si interesul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai plauzibila presupunere in cazul descris de tine, ar fi cea potrivit careia acele sangerari care apar si se manifesta pe o perioada atat de lunga de 7-8 inainte de pornirea efectiva a sangerarii menstruale autentice, sunt cu totul anormale si cel mai probabil apar pe fondul unor dereglari foarte severe ale activitatii hormonale. Fiindca este afectat apartul reproductor feminin si afectiunea este de natura ginecologica, trebuie sa te prezinti la ginecologie pentru a fi consultata de un medic ginecolog si nu de un medic cu alta specializare. Multa sanatate!

| Alexandru_Filip_1998 a răspuns:

Nu sunt un expert sau ceva dar exista o aplicstie pe google play store menstruation ceva nu imi amintesc bine si o sa gasesti acolo cam toate informatiile de care ai nevoie