| AntonelaCK a întrebat:

Buna! M-am gandit sa va cer si voua o parere, poate ati trecut prin asta.
Acum 1 luna am descoperit in urma unor analize ca am candida si Gardnerella (desi nu aveam simptome deloc). Am luat tratament cu metronidazol, spalaturi cu tantum rosa si polyginax.

Problema este ca dupa 2 saptamani aproximativ, ma confrunt cu mancarimi (la un interval de 2-3 zile). Secretia este normala, fara miros.

Ma gandesc ca cel mai probabil nu s-a tratat candida.
S-a confruntat cineva cu aceasta problema? As incerca Canesten sau Econazol. L-a testat cineva?

ps: mi-am repetat secretiile, insa rezultatele vin dupa 3zile... si nu prea am rabdare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uneori este nevoei sa repeti tratamentuld e 2-3 ori ca vindecarea sa fie completa, in special la candida, care recidiveza foarte usor.
daca ai mancarimi inca, inseamna ca inca ai probema partial nevindecata si mai necesita un rand de tratament.

Recomnad Canesten - ovule vaginale pentru 3 sau 5 zile, care se pun seara in vagin, inainte de culcare si nu mai ai voie sa te dai jos din pat deloc pana dimineata, ca ovulul sa se plimbe in vagin curand tot si dimineata este eliminat prins curgerea vaginala normala.
Nu se recomanda spalaturi vaginale, deloc!
Spalarea se face numai la exterior si atat.

| Freya1 a răspuns:

Pana nu iti vin analizele și nu îți dă medicul tratament nu prea ai ce sa faci.
Încearcă totuși dacă ai disconfort sa faci spălători cu apa și bicarbonat.Sau cu ceai de galbenele.

| helpforyou a răspuns:

Posibil sa nu se fi tratate complet si sa ai nevoie de un nou tratament. Poti incerca Canesten sau Econazol care sunt medicamente antifungice si pot ajuta la tratarea infectiei cu candida.