| Andy07126 a întrebat:

M-am înțepat într-un curmal(sau o plantă asemănătoare) la nivelul scalpului. Problema este că nu am putut să văd pe moment dacă m-am rănit și nu am reținut locul exact. Ca idee generală dacă te înțepi/zgârii pe scalp părul va fi afectat în vreun fel? Adică după ce se vindecă va continua să crească la fel de des ca înainte?

Mulțumesc anticipat, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, Adica dacă este o zgârietură mai lata și mai lunga, pana ce nu se vindeca complet nu v-a creste foarte des, pentru ca este posibil sa se formeze o crusta subțire, iar asta pana ce nu pică de la sine, firele de par nu pot trece prin ea, îți spun eu din experienta, chiar de sunt baiat, deci, eram o data la mecanic cu mașina și ma uitam la motor cu mecanicul, mașina era mai jos decât mine cu vreo, eu fiind mai înalt de de fel, când m-am tras de la motor am frecat cu capul capota mașinii, partea aia mai dura, am văzut ca mi-a apărut o zgârietură așa, mai dreptunghiulara, nu stiu cum sa explic de sa nu razi de mine, nu ma durea tare, dar simțeai ca e acolo, după ceva timp a apărut și crusta aia, care a stat și ea o perioada, in care in zona aia aveam par f f rar, dar după ce s-a vindecat complet, creste ca inainte

| Andy07126 explică (pentru anonim_4396):

Deci practic, acum, nici nu se mai vede unde te-ai lovit? A crescut ca inainte, nu?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru linistea ta mergi la medicul de familie.

| RobertMoon a răspuns:

Daca a curs mult sange si ai ramas fara par in zona aia se va forma ca o coaja si se va vindeca, dar cel mai probabil e ca nu-ti va mai creste par acolo.