Întrebare recomandată | credeintine a întrebat:

M-ar interesa doar parerea celor care si-au facut pana acum cel putin o sesiune de albire a dintilor si albirea sa fie facuta acasa in gutiere individuale executate de un cabinet stomatologic si materialul de albit achizitionat tot din cabinet.
Intrebarile sunt:
1. Se merita albirea?
2. Cat de sensibili raman dintii?
3. Cat timp raman dintii albi?
4. Ai observat efecte adverse?
5. Ce interdictii ai din momentul albirii?
Multumesc pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dandinelle a răspuns:

1. Sunt putin ambivalenta la chestia asta. explicatia mai jos.
2. Dintii raman sensibili pentru o perioada de 1-2 saptamani (depinde de la caz la caz)
3. Dintii raman cateva luni albi, depinde de ce fel de alimentatie ai, sucurile acidulate, cafeaua, ceaiurile inchise la culoare pot pata si activa tartrul. Natural dintii nu sunt 100% albi, ei difera de la om la om, gene, mediu etc.
4. Da, de fiecare data dupa ce mi se curata dintii, gingiile raman foarte sensibile si fac gingivita pentru ca am dintii destul de mici. In general asta e cea mai mare problema a mea, nu-mi place ca raman cu gingiile dureroase timp de 2 saptamani.
5. Nu as recomanda mai des de odata pe an. Nu recomand consumul de alimente tari (din cauza sensibilitatii gingiilor) si nici bauturile ce iti pot pata dintii. Am folosit mereu o periuta cu perii moi tot din acelasi motiv si nu mai folosesc pasta de dinti cu fluorit de atunci. Imi fac odata la 1.5 ani albire si fac de fiecare data direct la medicul stomatolog deoarece au o pasta speciala (nu mai stiu acum cum se numeste) care ajuta la calmarea gingiilor dupa. Din pacate tot raman cu impresia ca raman dintii mai sensibili in general, dupa albire.