| pinkyypromise a întrebat:

Ma bate gândul sa ma spal pe maini doar cu apa fiindca sapunul imi usuca tare pielea si as dori sa evit toate chimicalele din componenta sapunului. Insa nu stiu daca bacteriile vor disparea si ce efecte vor aparea in timp. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Incearca cu detergent lichid de vase.
Eu il prefer din cand in cand pentru ca ma gandesc ca e mai sigur decat sapunul din moment ce se foloseste pentru vase care intra in contact cu mancarea si are si efect degresant deci curata bine mainile, bacteriile dispar. In plus unele hidrateaza foarte bine.
Noi intram zilnic in contact cu bacterii deci nu iti recomand sa te speli doar cu apa si atat.

| pinkyypromise explică (pentru Bondarel99):

Dar sapunul de vase nu e mai dur cu pielea? Contine detergent.

| Bondarel99 a răspuns (pentru pinkyypromise):

Nu e dur. E facut din ingrediente mai putin agresive astfel incat daca ramane pe vase si tu il mananci sa nu iti faca rau. Incearca macar o data. Dar nu orice fel de deteegent. Pur cu balsam cumpar eu, de obicei Pur.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti folosi bicarbonat sau sare in locul săpunului sau ceva naturist.