| MelisaElisabeth a întrebat:

Bună.
Ma confrunt cu atac de panica în fiecare noapte înainte sa dorm, după care nu mai pot dormi. Mi se întâmplă datorita faptului ca în ultima perioada m-am confruntat cu insomnii și am prins frică de a nu putea dormi și mi se declanșează atacul de panică.
Efectiv nu știu cum sa îl mai controlez și sa îndepărtez panica aceasta. Vouă vi s-a întâmplat? Cum faceți sa treci peste?
Va mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,ai nevoie de somnifere anti panica. Mergi la medicul de familie sau la psihiatru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tratezi cauza scapi si de atacuri, asa ca iti recomand sa tratezi cauza ci anume insomnia, mergi la medicul de familie sa nu iei pastile de insomnie dupa ureche trebuie sa stii dozajul potrivit si numai un specialist ti l poate da. multa sanatate.

| frum a răspuns:

Am patit acelasi lucru si am mers la medic. Mi-a prescris sa iau in timpul zilei MAGNEROT. Noaptea cand ma apuca atacul de panica ma controlez pentru ca am fost la medic si stiu sigur ca NU sunt BOLNAVA si totul e doar in mintea ta. Cand simti ca te apuca incepe sa numeri, incepe sa te gandesti ca iar este o porcarie din mintea ta si ca nu te mai poate acapara asa ceva si ca e mult mai important pentru tine sa dormi.
La mine a functionat, nu ma mai las acaparata de atacuri de panica si dupa cateva "refuzuri" de ale mele nu mai am nici un bai. Totul vine din mintea ta. Linisteste-te si cand simti ca"vine" nu baga in seama si incepe sa te gandesti la ceva interesant si concret. Daca nu te poti concetra sa te gandesti la ceva gandeste-te sa numeri macar pana la 50 fara sa ratezi vreun numar!