| StefanStefan3000 a întrebat:

Ma doare capul cam de o săptămână.(durerea o simt in partea din fata si in spatele ochilor) Nu e o durere acută, e rezistibila. Nu ma doare nici gatul, nici nu tusesc, nici nu am nasul înfundat. Iau dimineata un nurofen si durerea apare din nou după vreo 7 ore. Sfaturi ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O suprasolicitare oculară.
Dacă ave mușețel în casă, faceți un ceai, mai slab, adică nu lăsați 10 minute, ci doar cât puneți plicul de ceai, cu o linguriță apăsați un pic plicul și îl scoateți.
Ceaiul îl răciți, cât să fie călâi, între rece de tot și călduț, luați tifon, pansament steril, muiați în ceai tifonul, pansament steril, ce aveți și puneți pe ochi. Stați cel puțin 10-20 de minute, eventual mai umeziți. Repetați această operație cel puțin 7 zile, numai seara, înainte de culcare, pentru ca ochii să se odihnească și să își revină. Iar, ziua, ca la școală un program pentru calculator, televizor. Cam la fiecare 60 de minute de vizionare, 10-20 minute pauză. Iar, după amiaza, o oră cu ochii închiși, repaus total.
Dacă, după această perioadă, problema persistă, căutați un cabinet oftalmologie și faceți o programare pentru viitorul apropiat, după criză.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap pot avea nenumarate cauze: de la privitul timp indelungat pe ecrane elecronice (telefon, laptop, TV), la migrene provocate de oboseala, tensiune arteriala, infectie la sinus, consumul de alcool, cafea sau energizante, samd.

Durerile din fata, cele de la frunte si ochi sunt cele provocate de oboseala masiva a ochilor. Cat de mult stai pe telefon sau pe laptop, PC sau TV?
fa o incercare, elimina in totalitate statul pe aceste aparate electronice 24 de ore si dormi ore de noapte, d e la 10 la 7-8 dimineata, sa vezi ca durerile de cap dispar.