| KellyGreen a întrebat:

Ma doare in partea stanga a abdomenului, imediat sub burta. Si incepe sa ma doara mereu atunci cand alerg sau sar, M'am gandit ca poate este vorba de spliina dar am vazut ca splina este mai sus, ce credeti ca poate fi( precizez ca tot timplul ma doare asa de vreo 2 ani). Si va rog nu imi dati pur si simplu raspuns: du'te la medic deoarece oricum o sa ma duc dar as vrea sa stiu cam ce credeti ca poate fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

1. Nu are cum sa te doara in partea stanga a abdomenului sub burta, pentru ca sub burta sunt picioarele, care nu mai fac parte din abdomen.
2. Prima oara spui ca "incepe sa te doara" cand faci efort aerob, apoi precizezi ca "tot timpul te doare". Daca te doare doar cand faci efort aerob de tip fuga si nu fugi prea mult de obicei, poate este splina. Facand efort mai mult corpul va trece peste limita asta si nu ai nimic.
3. Daca te doare tot timpul poate fi o hernie. Adica un de mat "prins", "ciupit" de praporul (tau) rupt. De obicei apare dupa un efort foarte mare anaerob (ridicari de greutati foarte foarte mari de ex), cand presiunea rupe praporul. Bine, este superimprobabil sa nimeresc, dar mi-am spus o parere.

| KellyGreen explică (pentru Veme):

Buna! La faza 2 ma doare tot timpul de 2 ani adica ma doare tot timpul cand alerg de 2 ani.

| stejara2 a răspuns (pentru KellyGreen):

Asculta sfatul meu si mergi la medic, nu te va durea consultul! Si-n plus scapi de grija, nu te vei mai gandi:oare ce am?

| KellyGreen explică (pentru stejara2):

Am spus deja ca am de gand sa ma duc la medic, oricum ma duceam dar vroiam macar sa stiu cam la ce as putea sa ma astept.

| stejara2 a răspuns:

Poate fi o durere de efort, o hernie inghinala, sau caz rar de tot, sa ai apendicita pe stanga, asa ca pana la urma tot va trebui sa mergi la medic, fiindca in toate cazurile el iti va prescrie exact ce trebuie sa faci dupa un examen medical, nu amana, caci apendicita se poate transforma in peritonita, hernia poate sa se mareasca, iar durerile de efort sa devina mai grave.
Iti doresc sanatate, si nu te speria!

| stejara2 a răspuns:

Pana la urma ce diagnostic ai primit?

| aumih16 a răspuns:

Dumnezeu stie ce poate fi! dar nu e apendicita! pai daca era iti dai seama iti amortea piciorul stang sau drept!

| GeorgeOOO a răspuns:

Hei! Fac Rugby de 5 ani, Rugby-ul este un sport de contact, splina mea este mereu pusa la incercari uriasa cand am meciuri sau antrenamente, dar eu nu mai am probleme cu ea de multhappy incearca intr-o deimineata 6:00 cea mai buna ora pentru oalergare, si alearaga mult lansat(adica nu prea tare nici prea incet, un pic mai in viteza) pan incepe sa te doara dupa redu usor din vinteza, si alearga pana te va durea din ce ince mai tare forteazate, rezista sa depasesti aceasta limita, dupa acea, numai un singur lucru nu te va mai impiedica sa alergi, obosealahappy si daca faci mult mult antrenament vei scapa si de eahappy mentionez ca eu aler la un antrenament 10 Km minim + exerciti in cantitati de repetari mari, flotari, abdomene, genoflexiuni, felxii ale gambelorhappy si mult mai multe, si splina foarte rar ma doar cand sunt indispus si nu am dormit suficient, dar foarte rar, odata pe an. sa zic cand pierd o noapte. eu alerg 30 km pe saptamna eu am 6 antrenamente pe saptamana, urmeazami sfatul si o sa fi binehappy Byehappy

| KellyGreen explică (pentru GeorgeOOO):

Ok, o sa incerc, dar dupa ce incepe sa ma doara, trebuie sa alerg continuu pana cand dispare durerea?

| ioana1cool5 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie.si sper sa nu te dezamagesc dar e splina.te aununt ca nu ai nimic.incearca sa stai 2 zile fara sa faci mult efort.sa vezi ca o sa iti treaca.succes!

| ioana1cool5 a răspuns:

Scuze am gresit.nu e din cauza splinei.m-am incurcat.pot fi doar gaze

| ImNutellingYou a răspuns:

Te ai gandit la o ecografie/radiografie? poate fi o colica renala stg

| SeeNobody a răspuns:

Depinde ce fel de dureri ai. De exemplu, eu am un fel de intepaturi tot asa cam in aceeasi zona cand sar sau alerg si sunt destul de puternice.De cele mai multe ori nu pot continua. M-am interesat si am aflat ca sunt de la efort mai ales daca nu am o conditie fizica extraordinara. Cum spuneam, depinde de ce fel de dureri ai.