| anonimxenotome a întrebat:

Mă lupt cu kilogramele in plus de cam 5 ani. Eram foarte slaba inainte, insa din cauza unei probleme de sanatate am luat multe vitamine si m-am ingrasat cate putin. Am 63 de kilograme si 156 cm. Luna octombrie am facut exerciții fizice și am incercat sa mananc cat mai putin, in asa fel incat sa nu imi fie foame si sa nu exagerez. De la 66 am ajuns la 63. Am baut ceai pentru detoxifiere si m-a ajutat in sensul ca era simtitor ca nu mai rețineam apa in organism. Acum as vrea sa continui, sa mai slabesc macar 5 kg, insa nu stiu ce sa mai fac, simt ca retin in mine si simt cat de greu slabesc. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa, doar mancarea pe care o mananci zilnic.
Vitaminele intaresc sistemul imunitar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intermitent fasting!

| anonimxenotome explică (pentru anonim_4396):

Îmi poți da mai multe detalii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimxenotome):

Cauta pe yt Andu Preda intermittent fasting. Explica cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa iar ceaiul nu slabeste. Acum ca am trecut peste asta, singura metoda de a slabi este deficitul caloric, adica ori mananci mai putin, ori arzi mai mult, ori ambele de preferat, incat sa fii in deficit. Nu e nimic complicat. Si este perfect normal ca rata pierderii in greutate sa scada cu cat slabesti mai mult.

| NoisyLight a răspuns:

Vitaminele nu îngrașă. Cine ți-a spus asta are doar doi neuroni, dar și ăia sunt triști.
O posibilă problemă poate fi o dereglare a glandei tiroide. Trebuie să faci niște analize. Deci, ia legătura cu medicul de familie, ca să te îndrume.

| Gbrlela a răspuns (pentru NoisyLight):

Si eu am luat pastile cu vitamine si m au ingrasat

| Yuoia a răspuns (pentru NoisyLight):

Pe intelesul si modul tau de exprimare: tu in schimb, ai un singur neuron si ala putred!
Vitaminele INGRASA! Nu e vorba de vitamina C sau D. Complexul de vitamine B in primul rand si inca vreo doua, ingrasa de te faci cat o bute. Nu mai dezinforma copiii.

| NoisyLight a răspuns (pentru Yuoia):

Chiar dacă ești analfabet funcțional, eu tot îți las un link:
http://www.farmaciasalix.ro/......nu-ingrasa
Sper că nu ai copii, sau drept de vot.

| Yuoia a răspuns (pentru NoisyLight):

Eu nu citesc articole dezinformatoare. Daca idiotii cred, treaba lor. Sora mea s-a ingrasat de la vitamine. Prescrise din greseala. Te-ai dat de gol ca nu ai drept de vot asa ca, sper ca esti nefertil.

| NoisyLight a răspuns (pentru Yuoia):

Mai ia-o și p-asta, poate te prinzi cum stă treaba: https://www.doctormit.ro/vitaminele-ingrasa-mit-sau-realitate/
Citește rar și cu voce tare, să nu te rănești. :))

| anonimxenotome explică (pentru Yuoia):

Exact din cauza asta le.am luat si eu. Am aflat dupa jumatate de an ca nu erau necesare.

| Yuoia a răspuns (pentru anonimxenotome):

De acum, putina mancare in general, extrem de putine grasimi sau dulciuri, multa miscare. Nu numaidecat in forta. Dar mers pe jos la piata, la scoala (stiu, acum nu), oriunde, sa se adune kilometrii. Urcat pe scari nu cu liftul, etc.