| Andreea930 a întrebat:

Buna, mă simt balonată, inconfortabil şi simt în permanenţă nevoia de a avea scaun într-o zi. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Kebene plus, ala cu, carbune special si pentru balonare
citeste prospectul, chiar daca nu are efecte adverse
https://www.pilulka.ro/kebene-plus-x-20-compr-cu-elib-modifi/prospecte

Bula
| Bula a răspuns:

Impotriva balonarii poti folosi pastile de carbune activ (ceri la farmacie).
"Normalul" este 1-2 scaune pe zi.
Daca nu ai scaun timp de 3 sau mai multe zile, atunci NEAPARAT trebuie sa mergi URGENT la medic!
Daca ai mai mult de 3 scaune intr-o zi, timp de mai multe zile, atunci de asemenea trebuie sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Espumisan. Bea niste lapte sau kefir

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce alimente consumi. Schimba alimentatia si vezi daca te simti la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Constipație.

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Eu am mai mult de 1-2 pe zi, acum sunt constipată, mai bag și orez

| Andreea930 explică (pentru darrio2007):

Am mâncat lapte ieri dimineața și peste câteva ore ciorbă de pui cu găluște, și de 2 zile mă simt rău și am și gaze intestinale acum dacă sunt constipată, dacă nu sunt constipată de obicei și mănânc mult mă balonez și simt nevoia să merg la toaletă

| Frank51 a răspuns:

Toată lumea are alt răspuns la anumite alimente, suntem diferiți. Dacă te simți rău este din cauza trecutului, ceea ce ai mâncat în aceste 2-3 luni. Să nu crezi că o schimbare bruscă în alimentație te afectează direct, organismul se adaptează și după un timp începe să dea rateuri, nu pe loc.

| Andreea930 explică (pentru Frank51):

Mda, m-am gândit să merg la gastroenterologie

Bula
| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Orezul face constipatie (e un absorbant puternic de umiditate, chiar aceasta caracteristica este folosita cand bagi telefonul cazut in apa intr-un bol de orez).

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Știu că face constipație, am luat ca să nu mă duc de 50 ori la toaletă, ori am ceva la stomac nu știu... Și de la anumite mâncăruri mă constip

| Andreea930 explică (pentru darrio2007):

Orice mănânc mă simt la fel