| Dasfh a întrebat:

Bună, mă simt foarte agitată și neliniștită de la o vreme, am sentimentul ăla de parcă am uitat ceva să fac și nu știu ce, deși nu e așa. De când mă știu sunt o persoană care se îngrijorează repede, din motive neimportante, găsesc probleme acolo unde nu sunt sau în mintea mea agravez fiecare problemă, deși ar trebui să o privesc mai simplu. Dar în ultimul timp pur și simplu mă simt neliniștită, fără motive. Și e deranjat, nu pot să opresc chestia, nu știu cum de fapt. Nici mare lucru nu pot să fac cât simt acea stare. De ce credeți că mă simt așa? Menționez că am 14 ani. Mă gândesc că uneori e din cauza temelor, mereu am impresia că am uitat ceva să fac sau că nu am făcut bine, deși nu este așa în majoritatea timpului. Dar acum simt starea asta și in weekend, când nu trebuie să mă duc a doua zi la școală. Care-i motivul de mă simt atât de agitată uneori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Perfectionismul este o boala nervoasă. Consulta un psihiatru pentru copii. Exista medicamente antistres ce te pot ajuta dacă ai nevoie.

| Lioana a răspuns:

Incearca sa fii mai indiferenta fata de probleme si sa le iei lejer ca pe ceva usor care se poate face fara stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost(si sunt asa), ia magneziu, sau ceva calmante usoare.
Asta e o stare de spirit, si e greu sa te schimbi: incearca sa stai mai mult printre prieteni, sa nu te inchizi in tine (cum am facut eu)

| Porcusorul a răspuns:

Suprasolicitare, stres si o usoara anxietate. Vorbeste cu psihologul scolii si apoi, daca va fi cazul unui tratament medicamentos, te va indruma spre un psihiatru.